RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 1c54a6a40ac9f157 |
| Name | ZetaChain BlockPi RPC |
| Bundle | zeta |
| URL | https://zetachain-evm.blockpi.network/v1/rpc/aacf5013d9718c676f59f92ed1b695e4f2da32f4 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Zeta / chain_id: 7000 |
|---|
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566320154 |
| Report Created Ago | 2m 26s ago |
| Latest Block* | 16219823 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.26 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.87 / 6 |
| Client Version* | Version dev () Compiled at using Go go1.23.9 (amd64) |
| ChainId* | 7000 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 16219823 | 1779566312 | 0x89d1...e0bd65 | 203 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 2m 26s ago |
| ✅ | 16219807 | 1779566252 | 0x1fe6...41737f | 280 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | 16219792 | 1779566193 | 0x9f08...590c8b | 241 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 4m 25s ago |
| ✅ | 16219776 | 1779566133 | 0xda4e...e9d42f | 223 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 5m 26s ago |
| ✅ | 16219761 | 1779566075 | 0x2d22...2c732c | 1031 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 6m 24s ago |
| ✅ | 16219745 | 1779566015 | 0xa55a...ef5ecd | 1003 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 7m 25s ago |
| ✅ | 16219729 | 1779565953 | 0xa95b...2abfd3 | 191 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | 16219713 | 1779565891 | 0x20ee...ac64f1 | 186 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 9m 26s ago |
| ✅ | 16219699 | 1779565836 | 0x1bdc...756021 | 434 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 10m 24s ago |
| ✅ | 16219684 | 1779565779 | 0x30eb...471a7b | 437 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 11m 21s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 2m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320154 |
| Reported At | |
| Number | 16219823 |
| Hash | 0x89d1...e0bd65 |
| Timestamp | 1779566312 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.26 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.87 / 6 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 31m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576192 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7000 | 1m 25s ago |
| Client Version | Version dev () Compiled at using Go go1.23.9 (amd64) | 11m 21s ago |
| Is Syncing | false | 11m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 21s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 15s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 2m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 51m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 4h 1m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1m 19s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1m 19s ago |
| Peer Count | E322: Invalid Result JSON Schema | 11m 21s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 41m 17s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 16h 1m 17s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 52s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 15s ago |
