RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1c54a6a40ac9f157 |
|---|---|
| Name | ZetaChain BlockPi RPC |
| Bundle | zeta |
| URL | https://zetachain-evm.blockpi.network/v1/rpc/aacf5013d9718c676f59f92ed1b695e4f2da32f4 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Zeta / chain_id: 7000 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 7m 15s ago |
| Latest Block* | 16219297 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.21 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.83 / 6 |
| Client Version* | Version dev () Compiled at using Go go1.23.9 (amd64) |
| ChainId* | 7000 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601161 | 1h 27m 59s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:21 UTC | 1779559521503 | 1h 29m 19s ago | 28h 26m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 13:38:46 UTC | 1779457126822 | 1d 5h 55m 54s ago | 1m 6s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060245 | 1d 5h 57m ago | 8h 35m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:48 UTC | 1779426108123 | 1d 14h 32m 52s ago | 1m 8s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:39 UTC | 1779426039921 | 1d 14h 34m 1s ago | 7h 14m 34s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 21:46:05 UTC | 1779399965250 | 1d 21h 48m 35s ago | 7m 12s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 21:38:53 UTC | 1779399533111 | 1d 21h 55m 48s ago | 36h 43m 4s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348723 | 3d 10h 38m 52s ago | 3h 58m 22s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:57:26 UTC | 1779253046512 | 3d 14h 37m 14s ago | 9h 14m 37s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 16219297 | 1779564298000 | 0x9f67...7c33cc | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219274 | 1779564214000 | 0x5b15...b17686 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219243 | 1779564094000 | 0xc2f7...e3485e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219228 | 1779564036000 | 0x8c81...5d8d33 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 11m 37s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 14m 30s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 16219196 | 1779563912000 | 0x071d...9fe2c4 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 16m ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 16219180 | 1779563854000 | 0xd44f...7a3347 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 16m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219164 | 1779563790000 | 0x7386...ddf803 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 18m ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219152 | 1779563743000 | 0x6324...957b3a | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16219134 | 1779563674000 | 0x9997...7ef5b3 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 47s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 16219297 |
| Hash | 0x9f67...7c33cc |
| Timestamp | 1779564298 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.21 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.83 / 6 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010587 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 16219448 | 1779564875 | 0xffb3...53f56a | 25 | 1779564879777 |
| fsn-hz | ✅ | 16219432 | 1779564812 | 0xfe91...1f8e4c | 804 | 1779564821109 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64182 | 1779564553514 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7000 | 14m 55s ago |
| Client Version | Version dev () Compiled at using Go go1.23.9 (amd64) | 24m 4s ago |
| Is Syncing | false | 14m 3s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 14m 3s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 40s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 23m 33s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 24m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 34m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 14m 30s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 24m 11s ago |
| Peer Count | E322: Invalid Result JSON Schema | 14m 3s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 34m 1s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 20h 49m 35s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 1m 19s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 3s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Feb 18 2026 00:13:38 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 94d 20h 21m 2s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 18 2026 00:03:37 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 94d 20h 31m 3s ago | headers | 1789h 46m 54s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 17m 58s ago | headers | 19m 58s | Header fields (1): server | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Dec 05 2025 09:56:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 37m 57s ago | headers | 2220h 35m 15s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Wed Sep 03 2025 22:21:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 23h 13m 12s ago | headers | 9m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Sep 03 2025 22:11:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 23h 23m 9s ago | headers | 1h 39m 57s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Wed Sep 03 2025 20:31:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 262d 1h 3m 7s ago | headers | 9m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Sep 03 2025 20:21:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 262d 1h 13m 6s ago | headers | 16h 9m 4s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Wed Sep 03 2025 04:12:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 262d 17h 22m 11s ago | headers | 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Sep 03 2025 04:11:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 262d 17h 23m 9s ago | headers | 154h 5m 8s | Header fields (6): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (2): server, x-frame-options |
