RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 0f42a942ca7d707d |
| Name | Ethereum BlockPi RPC |
| Bundle | ethereum |
| URL | https://ethereum.blockpi.network/v1/rpc/ba74c2ee46dbfe3c5673143d3f38c148ce64fed1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 1.17.3 (up to date) |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427352 |
| Report Created Ago | 9m 40s ago |
| Latest Block* | 25160214 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 50 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40814 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 40s ago | ||
| ✅ | 25160214 | 1779566315 | 0x2969...2d454e | 56 | Sat, 23 May 2026 19:58:39 UTC | 11m 28s ago |
| ✅ | 25160209 | 1779566255 | 0x3e34...0f3f5a | 144 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | 25160204 | 1779566195 | 0xbf65...c1667f | 170 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 27s ago |
| ✅ | 25160199 | 1779566135 | 0xbfc8...680403 | 81 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 14m 28s ago |
| ✅ | 25160194 | 1779566075 | 0xcda8...e4739c | 744 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 26s ago |
| ✅ | 25160189 | 1779566015 | 0x6dab...c6d12f | 897 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 27s ago |
| ✅ | 25160184 | 1779565955 | 0x9afe...cc215a | 169 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 28s ago |
| ✅ | 25160179 | 1779565895 | 0x1c31...5afb19 | 73 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 28s ago |
| ✅ | 25160174 | 1779565835 | 0x0a0c...8c58e6 | 319 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 26s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566319964 |
| Reported At | |
| Number | 25160214 |
| Hash | 0x2969...2d454e |
| Timestamp | 1779566315 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427352 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 10m 27s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 | 20m 23s ago |
| Is Syncing | false | 20m 23s ago |
| Peer Count | 50 | 6m 4s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 23s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 16s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 11m 2s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 20m 16s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 10m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 39s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 30m 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 19s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 19s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 53s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 57s ago |

