RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0f42a942ca7d707d |
|---|---|
| Name | Ethereum BlockPi RPC |
| Bundle | ethereum |
| URL | https://ethereum.blockpi.network/v1/rpc/ba74c2ee46dbfe3c5673143d3f38c148ce64fed1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 1.17.3 (up to date) |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576084 |
| Reported Ago | 3m 38s ago |
| Latest Block* | 25160050 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.56 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 |
| reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 130 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 |
| 2 | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 13:38:46 UTC | 1779457126818 | 1d 5h 54m 27s ago | 1m 6s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060204 | 1d 5h 55m 34s ago | 1h 8m 51s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 12:28:49 UTC | 1779452929134 | 1d 7h 4m 25s ago | 1m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859894 | 1d 7h 5m 34s ago | 24h 10m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 12:17:38 UTC | 1779365858299 | 2d 7h 15m 36s ago | 4m 33s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:05 UTC | 1779365585176 | 2d 7h 20m 9s ago | 27h 17m 16s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348543 | 3d 10h 37m 26s ago | 10m 59s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:44:49 UTC | 1779266689428 | 3d 10h 48m 25s ago | 151h 23m 15s | UP | ERROR |
| Thu, 14 May 2026 01:21:33 UTC | 1778721693788 | 9d 18h 11m 40s ago | 10m | SYNCING | UP |
| Thu, 14 May 2026 01:11:33 UTC | 1778721093750 | 9d 18h 21m 40s ago | 50m | UP | SYNCING |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 25160050 | 1779564335000 | 0x481f...b5defc | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 38s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 48s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160025 | 1779564035000 | 0x302e...3793bd | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160015 | 1779563915000 | 0xf2a9...3c8146 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160005 | 1779563795000 | 0x4a0b...5c44a7 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160000 | 1779563735000 | 0xd888...5b1a30 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159995 | 1779563675000 | 0xdc6a...f311d8 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 20s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576084 |
| Reported At | |
| Number | 25160050 |
| Hash | 0x481f...b5defc |
| Timestamp | 1779564335 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.56 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445842 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160085 | 1779564755 | 0x7519...0af9d6 | 1150 | 1779564761360 |
| ash-hz | ✅ | 25160085 | 1779564755 | 0x7519...0af9d6 | 93 | 1779564759839 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64134 | 1779564553434 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 13m 28s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 | 13m 4s ago |
| Is Syncing | false | 12m 37s ago |
| Peer Count | 130 | 12m 36s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 37s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 22m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 22m 37s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 16h 31m 53s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 22m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 22m 9s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 2m 33s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 22m 9s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 18h 19m 33s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 36s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1 | 130 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 | false | 0 |
| fsn-hz | 1 | 130 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 1 | 49 | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| sin-do | 1 | E205: Request Timeout | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-amd64/go1.25.10 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu May 14 2026 03:21:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 18h 11m 58s ago | is_syncing | 10m 40s | true | false |
| Thu May 14 2026 03:10:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 18h 22m 39s ago | is_syncing | 49m 45s | false | true |
| Thu May 14 2026 02:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 19h 12m 25s ago | is_syncing | 13m 27s | true | false |
| Thu May 14 2026 02:07:22 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 19h 25m 52s ago | is_syncing | 2h 56m 41s | false | true |
| Wed May 13 2026 23:10:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 22h 22m 34s ago | is_syncing | 9m 41s | true | false |
| Wed May 13 2026 23:00:58 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 22h 32m 16s ago | is_syncing | 2h 30m 59s | false | true |
| Wed May 13 2026 20:29:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 10d 1h 3m 15s ago | is_syncing | 19m 50s | true | false |
| Wed May 13 2026 20:10:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 10d 1h 23m 5s ago | is_syncing | 29m 28s | false | true |
| Wed May 13 2026 19:40:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 10d 1h 52m 33s ago | is_syncing | 10m 16s | true | false |
| Wed May 13 2026 19:30:23 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 10d 2h 2m 51s ago | is_syncing | 20m 20s | false | true |


