RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 08275cb506d074fc |
| Name | Duck Chain RPC |
| Bundle | duck |
| URL | https://rpc.duckchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427357 |
| Report Created Ago | 9m 40s ago |
| Latest Block* | 25056090 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 120.15 / N/A |
| Client Version* | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.21.10 |
| ChainId* | 5545 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40783 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 40s ago | ||
| ✅ | 25056090 | 1779566236 | 0x60a8...d6b431 | 85 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | 25056090 | 1779566236 | 0x60a8...d6b431 | 117 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 77 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 91 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 809 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 26s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 841 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 181 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 64 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 27s ago |
| ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 290 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 26s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320039 |
| Reported At | |
| Number | 25056090 |
| Hash | 0x60a8...d6b431 |
| Timestamp | 1779566236 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.01 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 120.15 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427357 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5545 | 10m 26s ago |
| Client Version | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.21.10 | 20m 23s ago |
| Is Syncing | false | 20m 23s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 23s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 3m 34s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, a2181b...885536 | 11m 2s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 1h 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 10m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 9m 39s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 18s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 6h 9m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 57s ago |
