RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 08275cb506d074fc |
|---|---|
| Name | Duck Chain RPC |
| Bundle | duck |
| URL | https://rpc.duckchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏸️ STUCK |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564465940 |
| Reported Ago | 5m 17s ago |
| Latest Block* | 25056089 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.21.10 |
| ChainId* | 5545 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:26:49 UTC | 1779560809357 | 1h 6m 14s ago | 1m 30s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:25:18 UTC | 1779560718672 | 1h 7m 45s ago | 6m 28s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:18:50 UTC | 1779560330163 | 1h 14m 13s ago | 2m 8s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:16:41 UTC | 1779560201430 | 1h 16m 22s ago | 5h 41m 36s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:35:04 UTC | 1779539704690 | 6h 57m 59s ago | 4m 38s | ERROR | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 12:30:26 UTC | 1779539426185 | 7h 2m 37s ago | 21h 18m 45s | STUCK | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 15:11:40 UTC | 1779462700677 | 1d 4h 21m 23s ago | 53s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 15:10:46 UTC | 1779462646907 | 1d 4h 22m 16s ago | 1h 30m 5s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:40:41 UTC | 1779457241021 | 1d 5h 52m 22s ago | 1m 53s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 13:38:47 UTC | 1779457127982 | 1d 5h 54m 15s ago | 2h 37m 7s | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056089 | 1779564302000 | 0x6dca...5795b9 | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 5m 17s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056088 | 1779563942000 | 0xaeba...3ea8b5 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 21s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056088 | 1779563942000 | 0xaeba...3ea8b5 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056088 | 1779563942000 | 0xaeba...3ea8b5 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056088 | 1779563942000 | 0xaeba...3ea8b5 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 25s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056087 | 1779563595000 | 0xb879...ee3f82 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 22s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056087 | 1779563595000 | 0xb879...ee3f82 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 22s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056087 | 1779563595000 | 0xb879...ee3f82 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 22s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056087 | 1779563595000 | 0xb879...ee3f82 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 9s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 25056087 | 1779563595000 | 0xb879...ee3f82 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 9s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 17s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465940 |
| Reported At | |
| Number | 25056089 |
| Hash | 0x6dca...5795b9 |
| Timestamp | 1779564302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 44m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551322306 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 876 | 1779564761461 |
| ash-hz | ✅ | 25056089 | 1779564302 | 0x6dca...5795b9 | 266 | 1779564760024 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64179 | 1779564553515 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5545 | 13m 17s ago |
| Client Version | nitro/vdevelopment/linux-amd64/go1.21.10 | 12m 53s ago |
| Is Syncing | false | 12m 25s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 26s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, a2181b...885536 | 21m 56s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 22m 27s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8h 3m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 52m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 2m 22s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 26s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12h 42m 28s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 15h 54m 50s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 26s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m 35s ago | headers | 1h 30m 3s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 14:06:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 26m 39s ago | headers | 9m 57s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 36m 36s ago | headers | 9m 56s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 46m 33s ago | headers | 10m 2s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:36:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 56m 36s ago | headers | 9m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 36s ago | headers | 9m 56s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 16m 32s ago | headers | 40m 3s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 56m 36s ago | headers | 553h 29m 55s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sun Oct 26 2025 11:06:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 209d 9h 26m 32s ago | headers | 2856h 20m 46s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 38s ago | chain_id | 9m 58s | 5545 | 5545 |
