RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f10555d6e5213793 |
|---|---|
| Name | Tornado Cash Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://tornadocash-rpc.com/mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:46:57 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 10m 37s ago |
| Latest Block* | 24886527 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.30 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.1-stable-16783c16/linux-amd64/go1.26.0 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 15 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 15 Apr 2026 16:53:21 UTC | 1776272001328 | 38d 2h 44m 42s ago | 13h 55m 26s | UP | ERROR |
| Wed, 15 Apr 2026 02:57:54 UTC | 1776221874451 | 38d 16h 40m 9s ago | 1m 34s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 15 Apr 2026 02:56:20 UTC | 1776221780265 | 38d 16h 41m 43s ago | 16h 29m 44s | UP | CATCHING_UP |
| Tue, 14 Apr 2026 10:26:35 UTC | 1776162395995 | 39d 9h 11m 27s ago | 59s | ERROR | UP |
| Tue, 14 Apr 2026 10:25:36 UTC | 1776162336142 | 39d 9h 12m 27s ago | 3h 43m 15s | UP | ERROR |
| Tue, 14 Apr 2026 06:42:20 UTC | 1776148940637 | 39d 12h 55m 42s ago | 1m 23s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 14 Apr 2026 06:40:56 UTC | 1776148856923 | 39d 12h 57m 6s ago | 4h 45m 46s | UP | CATCHING_UP |
| Tue, 14 Apr 2026 01:55:10 UTC | 1776131710824 | 39d 17h 42m 52s ago | 2m 21s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 14 Apr 2026 01:55:10 UTC | 1776131710812 | 39d 17h 42m 52s ago | 2m 21s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 14 Apr 2026 01:52:49 UTC | 1776131569483 | 39d 17h 45m 13s ago | 37h 55m 59s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 14m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 20s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 16m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 16m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 17m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 45s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 38d 2h 46m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1776271912781 |
| Reported At | |
| Number | 24886527 |
| Hash | 0xafd4...369ab7 |
| Timestamp | 1776271895 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.09 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.30 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6684 | 1779565068517 | ||
| ash-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5000 | 1779565066860 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21255 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 38d 2h 48m 48s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.1-stable-16783c16/linux-amd64/go1.26.0 | 38d 2h 48m 24s ago |
| Is Syncing | false | 38d 2h 48m 29s ago |
| Peer Count | 15 | 327d 14h 12m 34s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 37s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 16m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, b75b84...39ac5a | 26m 56s ago |
| Response Headers | 4 headers | 22m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 4s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 59s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 8m 26s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 38m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 24m 24s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 26s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Mar 10 2026 06:08:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 14h 29m 10s ago | is_syncing | 4m 54s | true | false |
| Tue Mar 10 2026 06:03:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 14h 34m 5s ago | is_syncing | 25m 6s | false | true |
| Tue Mar 10 2026 05:38:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 14h 59m 11s ago | is_syncing | 5m 3s | true | false |
| Tue Mar 10 2026 05:33:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 15h 4m 14s ago | is_syncing | 19m 50s | false | true |
| Tue Mar 10 2026 05:13:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 15h 24m 4s ago | is_syncing | 5m 7s | true | false |
| Tue Mar 10 2026 05:08:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 15h 29m 12s ago | is_syncing | 4m 53s | false | true |
| Tue Mar 10 2026 05:03:57 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 15h 34m 5s ago | is_syncing | 9m 58s | true | false |
| Tue Mar 10 2026 04:53:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 74d 15h 44m 4s ago | is_syncing | 888h 10m 29s | false | true |
| Sun Feb 01 2026 04:43:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 111d 15h 54m 34s ago | is_syncing | 25m 2s | true | false |
| Sun Feb 01 2026 04:18:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 111d 16h 19m 37s ago | is_syncing | 595h 41m 19s | false | true |