RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bbf053a30f7c91d0 |
|---|---|
| Name | Bittorrent Public RPC |
| Bundle | bittorrent |
| URL | https://rpc.bittorrentchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 16:44:38 UTC |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Current Version | 1.1.0 |
| Latest Version | 2.8.0 |
| Released At | Thu, 14 May 2026 14:31:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489522 |
| Reported Ago | 4m 53s ago |
| Latest Block* | 68035358 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.24 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.14 / N/A |
| Client Version* | bor/v1.1.0-stable-d7cf007c/linux-amd64/go1.21.9 |
| ChainId* | 199 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561810 | 7h 20s ago | 48m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661130 | 7h 48m 41s ago | 19h 33m 32s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 16:10:48 UTC | 1779466248698 | 1d 3h 22m 14s ago | 1s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 16:10:47 UTC | 1779466247375 | 1d 3h 22m 15s ago | 11h 27m 43s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 04:43:04 UTC | 1779424984184 | 1d 14h 49m 58s ago | 1m 48s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:41:15 UTC | 1779424875868 | 1d 14h 51m 46s ago | 2h 19m 35s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 02:21:40 UTC | 1779416500532 | 1d 17h 11m 22s ago | 25m 53s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 01:55:46 UTC | 1779414946566 | 1d 17h 37m 16s ago | 4h 9m 41s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 21:46:05 UTC | 1779399965182 | 1d 21h 46m 57s ago | 7m 12s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 21:38:52 UTC | 1779399532665 | 1d 21h 54m 10s ago | 2h 49m 42s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 4m 53s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 68035358 | 1779564220000 | 0xc0ae...3ef3b0 | Sat, 23 May 2026 19:23:42 UTC | 9m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035270 | 1779564040000 | 0x364f...d8b524 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035241 | 1779563978000 | 0x13c5...c55b2e | Sat, 23 May 2026 19:20:36 UTC | 12m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035212 | 1779563920000 | 0x36c2...0adc36 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035184 | 1779563860000 | 0x1279...86a079 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035154 | 1779563800000 | 0x2c6d...ed5c1b | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035126 | 1779563740000 | 0xc99d...a850e0 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035095 | 1779563678000 | 0xadc4...cbd1bf | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 17m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 68035068 | 1779563620000 | 0x7bd1...364da9 | Sat, 23 May 2026 19:13:40 UTC | 19m 22s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 20s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564222040 |
| Reported At | |
| Number | 68035358 |
| Hash | 0xc0ae...3ef3b0 |
| Timestamp | 1779564220 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.24 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.14 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489522 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 68035620 | 1779564760 | 0xba75...2ed9d1 | 388 | 1779564761249 |
| ash-hz | ✅ | 68035619 | 1779564758 | 0xa244...173115 | 4 | 1779564759818 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83867 | 1779564445375 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 199 | 13m 16s ago |
| Client Version | bor/v1.1.0-stable-d7cf007c/linux-amd64/go1.21.9 | 22m 26s ago |
| Is Syncing | false | 22m 25s ago |
| Peer Count | 42 | 22m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22m 25s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 66, NS: 2 | 11m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M03, 84512c...3419f8 | 21m 55s ago |
| Response Headers | 3 headers | 22m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 23m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 31s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 271d 12h 26m 1s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 27s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu May 21 2026 13:42:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2d 7h 50m 36s ago | headers | 3331h 34m 2s | Header fields (3): vary, server, connection | Header fields (3): vary, server, connection |
| Fri Jan 02 2026 17:08:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 3h 24m 38s ago | headers | 9m 56s | Header fields (2): server, connection | Header fields (3): vary, server, connection |
| Fri Jan 02 2026 16:58:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 3h 34m 35s ago | headers | 40m 27s | Header fields (3): vary, server, connection | Header fields (2): server, connection |
| Fri Jan 02 2026 16:17:59 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 4h 15m 3s ago | headers | 19m 37s | Header fields (2): server, connection | Header fields (3): vary, server, connection |
| Fri Jan 02 2026 15:58:21 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 4h 34m 41s ago | headers | 23h 10m 26s | Header fields (3): vary, server, connection | Header fields (2): server, connection |
| Thu Jan 01 2026 16:47:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 3h 45m 7s ago | headers | 39m 28s | Header fields (2): server, connection | Header fields (3): vary, server, connection |
| Thu Jan 01 2026 16:08:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 4h 24m 36s ago | headers | 9m 52s | Header fields (3): vary, server, connection | Header fields (2): server, connection |
| Thu Jan 01 2026 15:58:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 4h 34m 29s ago | headers | 10m 7s | Header fields (2): server, connection | Header fields (3): vary, server, connection |
| Thu Jan 01 2026 15:48:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 4h 44m 37s ago | headers | 6382h 3m 38s | Header fields (3): vary, server, connection | Header fields (2): server, connection |
| Thu Apr 10 2025 18:44:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 2h 48m 16s ago | headers | ∞ | Header fields (3): vary, server, connection |
