RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 4955f927667f6bd2 |
|---|---|
| Name | Ankr Sonic Mainnet RPC |
| Bundle | sonic |
| URL | https://rpc.ankr.com/sonic_mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 16:44:38 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576405 |
| Reported Ago | 4m 54s ago |
| Latest Block* | 35969949 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.03 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.49 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.0.6-86647c65-1748241139/linux-amd64/go1.24.3 |
| ChainId* | 146 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 26 Jun 2025 07:18:05 UTC | 1750922285768 | 331d 12h 16m 25s ago | 23h 25m 1s | UP | ERROR |
| Wed, 25 Jun 2025 07:53:04 UTC | 1750837984627 | 332d 11h 41m 26s ago | 56s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 25 Jun 2025 07:52:07 UTC | 1750837927912 | 332d 11h 42m 23s ago | 24h 18m 57s | UP | CATCHING_UP |
| Tue, 24 Jun 2025 07:33:10 UTC | 1750750390294 | 333d 12h 1m 20s ago | 1m 20s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 24 Jun 2025 07:31:50 UTC | 1750750310230 | 333d 12h 2m 40s ago | 13m 19s | UP | CATCHING_UP |
| Tue, 24 Jun 2025 07:18:30 UTC | 1750749510260 | 333d 12h 16m ago | 19s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 24 Jun 2025 07:18:10 UTC | 1750749490283 | 333d 12h 16m 20s ago | 8h 42m | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 23 Jun 2025 22:36:09 UTC | 1750718169971 | 333d 20h 58m 21s ago | 2m | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 23 Jun 2025 22:34:09 UTC | 1750718049816 | 333d 21h 21s ago | 18m 20s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 23 Jun 2025 22:15:49 UTC | 1750716949790 | 333d 21h 18m 41s ago | 6m 40s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 6m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 5s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 10m 26s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 331d 12h 17m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1750922243928 |
| Reported At | |
| Number | 35969949 |
| Hash | 0x5ca3...a6de84 |
| Timestamp | 1750922243 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.03 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.49 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576405 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 94 | 1779564864687 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 132 | 1779564864694 | ||
| sin-do | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 105190 | 1779564467383 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 331d 12h 28m 25s ago |
| Client Version | Sonic/v2.0.6-86647c65-1748241139/linux-amd64/go1.24.3 | 331d 12h 28m 24s ago |
| Is Syncing | false | 331d 12h 28m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 331d 12h 28m 24s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 12m 55s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, bacf7e...7e80b5 | 23m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 23m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 37s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 20s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 53s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 53s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 55m 52s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 13m 17s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Dec 29 2025 18:57:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 145d 1h 36m 38s ago | headers | 103h 10m 2s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Dec 25 2025 11:47:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 149d 8h 46m 41s ago | headers | 3333h 31m 47s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Aug 08 2025 15:16:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 288d 6h 18m 28s ago | headers | 963h 30m 17s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 48m 45s ago | headers | 1913h 55s | Header fields (5): connection, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 10 2025 18:44:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 2h 49m 42s ago | headers | ∞ | Header fields (5): connection, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | |
| Thu Apr 10 2025 18:44:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 2h 49m 48s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Thu Apr 10 2025 18:44:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 43d 2h 49m 48s ago | chain_id | ∞ | 146 |