RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f4f22f9ef5eac5a4 |
|---|---|
| Name | Alchemy Sonic RPC |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576484 |
| Reported Ago | 8m 18s ago |
| Latest Block* | 71268440 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.35 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.87 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 16 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444699 | 1h 33m 50s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368752 | 1h 35m 6s ago | 6h 28m 10s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077859 | 8h 3m 17s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077838 | 8h 3m 17s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077824 | 8h 3m 17s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:13 UTC | 1779536053967 | 8h 3m 41s ago | 1h 57m 49s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984359 | 10h 1m 31s ago | 1h 8m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:27:39 UTC | 1779524859347 | 11h 10m 16s ago | 9h 25m 35s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 23:02:03 UTC | 1779490923654 | 20h 35m 51s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:03 UTC | 1779490863653 | 20h 36m 51s ago | 1h 58m | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 71268440 | 1779564301000 | 0xb80d...83a5b7 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268472 | 1779564345000 | 0xd4b9...315314 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268411 | 1779564261000 | 0xbef5...03e9a8 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268402 | 1779564241000 | 0xe817...ce2172 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268393 | 1779564221000 | 0x4058...81631a | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268382 | 1779564203000 | 0x5653...84c4b9 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268346 | 1779564139000 | 0xfbfe...76daa7 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268289 | 1779564082000 | 0xd14c...42690e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268277 | 1779564063000 | 0x40d7...66e127 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 13s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 71268253 | 1779564046000 | 0xbc84...4556b4 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 13s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576484 |
| Reported At | |
| Number | 71268440 |
| Hash | 0xb80d...83a5b7 |
| Timestamp | 1779564301 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.35 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.87 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 57m 22s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779550832538 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 71268995 | 1779565067 | 0x93ab...b73c2f | 239 | 1779565068835 |
| ash-hz | ✅ | 71268991 | 1779565061 | 0x0f0f...55070e | 9 | 1779565064599 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105196 | 1779564467382 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 18m 1s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 | 17m 44s ago |
| Is Syncing | false | 17m 17s ago |
| Peer Count | 16 | 17m 17s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 17s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 15m 55s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 26m 47s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 18s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 37m 59s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 17m 14s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17h 17m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 17m 6s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 20h 44m 40s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 4m 34s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 42s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Oct 31 2025 14:12:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 25m 24s ago | headers | 1h 20m 4s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Oct 31 2025 12:52:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 7h 45m 30s ago | headers | 47h 9m 58s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Oct 29 2025 13:42:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 55m 29s ago | headers | 2484h 16m 35s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 02:25:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 12m 5s ago | headers | 446h 40m 4s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 29s ago | chain_id | 9m 58s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 28s ago | chain_id | 9m 53s | 146 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 22m 22s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 29s ago | chain_id | 9m 46s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 16s ago | chain_id | 13h 20m 11s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 42m 28s ago | chain_id | 10m | 146 | 146 |

