RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c952269ac7dfccc6 |
|---|---|
| Name | Alchemy Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://opt-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576473 |
| Reported Ago | 8m 26s ago |
| Latest Block* | 151982834 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.42 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.38 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444695 | 1h 33m 58s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368748 | 1h 35m 14s ago | 5h 33m 24s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364364 | 7h 8m 38s ago | 33m 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329212 | 7h 42m 33s ago | 2m 30s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178930 | 7h 45m 4s ago | 18m 22s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076740 | 8h 3m 26s ago | 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:35 UTC | 1779536075615 | 8h 3m 27s ago | 1h 58m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984360 | 10h 1m 38s ago | 1h 8m 44s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:27:39 UTC | 1779524859934 | 11h 10m 23s ago | 9h 25m 50s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:49 UTC | 1779490909351 | 20h 36m 13s ago | 45s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 151982834 | 1779564445000 | 0xf51e...ae3dcb | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982834 | 1779564445000 | 0xf51e...ae3dcb | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 9m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982783 | 1779564343000 | 0x0f4f...a73603 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982743 | 1779564263000 | 0x3faf...936e8c | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982733 | 1779564243000 | 0xd025...64f576 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 151982726 | 1779564229000 | 0xa7f5...6eea28 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982713 | 1779564203000 | 0xc6ed...bf0245 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982665 | 1779564107000 | 0x57d4...0997b7 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982653 | 1779564083000 | 0x1466...60cc0a | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 151982643 | 1779564063000 | 0x8d73...55cdab | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 21s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576473 |
| Reported At | |
| Number | 151982834 |
| Hash | 0xf51e...ae3dcb |
| Timestamp | 1779564445 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.42 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.38 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5h 11m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779546368039 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 151983145 | 1779565067 | 0xd827...4a8a3b | 246 | 1779565068845 |
| ash-hz | ✅ | 151983143 | 1779565063 | 0x0f84...43f404 | 10 | 1779565064598 |
| sin-do | ✅ | 151982834 | 1779564445 | 0xf51e...ae3dcb | 105195 | 1779564467383 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 18m 9s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 17m 52s ago |
| Is Syncing | false | 17m 25s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 25s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 16m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 26m 55s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 38m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6h 37m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17h 17m 59s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 17m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 20h 44m 48s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 4m 42s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 49s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Nov 03 2025 19:07:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 201d 1h 30m 16s ago | headers | 2609h 32m 6s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 02:35:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 2m 22s ago | headers | 446h 49m 55s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 37s ago | chain_id | 9m 59s | 10 | 10 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 37s ago | chain_id | 9m 53s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 22m 30s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 10 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 37s ago | chain_id | 9m 46s | 10 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 24s ago | chain_id | 2h 9s | 10 | |
| Fri Jul 04 2025 21:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 22m 34s ago | chain_id | 9m 59s | 10 | |
| Fri Jul 04 2025 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 32m 33s ago | chain_id | 11h 10m 2s | 10 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 42m 35s ago | chain_id | 10m 2s | 10 | 10 |

