RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b5025dc7e3ca815a |
|---|---|
| Name | Alchemy Polygon RPC |
| Bundle | polygon |
| URL | https://polygon-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | Polygon / chain_id: 137 |
|---|
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | polygon-archive |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576411 |
| Reported Ago | 8m 26s ago |
| Latest Block* | 87328421 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.30 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.34 / 2.10 |
| Client Version* | bor/polygon-archive-mainnet-use1-0/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.2 |
| ChainId* | 137 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444695 | 1h 33m 58s ago | 1m 39s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:24 UTC | 1779559344949 | 1h 35m 38s ago | 1h 49m 21s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:03 UTC | 1779552783453 | 3h 24m 59s ago | 58s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:12:04 UTC | 1779552724600 | 3h 25m 58s ago | 3h 42m 40s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364364 | 7h 8m 38s ago | 40m 4s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959607 | 7h 48m 43s ago | 14m 41s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077860 | 8h 3m 25s ago | 23s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077838 | 8h 3m 25s ago | 23s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:13 UTC | 1779536053970 | 8h 3m 49s ago | 2h 59m 39s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 08:34:34 UTC | 1779525274942 | 11h 3m 28s ago | 6m 55s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 87328421 | 1779564445000 | 0xac59...d2470e | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328366 | 1779564349000 | 0xcce0...e8941c | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328323 | 1779564274000 | 0x3058...6bb374 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328306 | 1779564244000 | 0x73e0...ba064f | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 87328298 | 1779564230000 | 0xcc28...ad63df | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328284 | 1779564205000 | 0x594d...839222 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328229 | 1779564109000 | 0x692d...d4d513 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 14m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328235 | 1779564120000 | 0x0faa...3f3ee2 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328192 | 1779564044000 | 0x3283...38fbba | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328196 | 1779564051000 | 0x4ba9...bf6df4 | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 16m 27s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576411 |
| Reported At | |
| Number | 87328421 |
| Hash | 0xac59...d2470e |
| Timestamp | 1779564445 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.30 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.34 / 2.10 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 57m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779550832538 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 87328778 | 1779565070 | 0x0ce3...a38daf | 235 | 1779565068836 |
| ash-hz | ✅ | 87328775 | 1779565065 | 0x3997...b6ec24 | 20 | 1779565064611 |
| sin-do | ✅ | 87328421 | 1779564445 | 0xac59...d2470e | 105193 | 1779564467383 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 137 | 18m 9s ago |
| Client Version | bor/polygon-archive-mainnet-use1-0/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.2 | 17m 52s ago |
| Is Syncing | false | 17m 32s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 25s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 30, NS: 2 | 16m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 26m 55s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 47m 54s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 27m 41s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 20h 43m 45s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 17m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 20h 44m 48s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 59m 25s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:37:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 15s ago | headers | 30m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Nov 07 2025 20:07:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 30m 16s ago | headers | 1h 20m 4s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Nov 07 2025 18:47:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 1h 50m 20s ago | headers | 2705h 21m 53s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 02:25:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 12m 13s ago | headers | 446h 40m 4s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 37s ago | chain_id | 9m 46s | 137 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 24s ago | chain_id | 2h 10s | 137 | |
| Fri Jul 04 2025 21:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 22m 34s ago | chain_id | 9m 58s | 137 | |
| Fri Jul 04 2025 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 32m 33s ago | chain_id | 11h 10m 2s | 137 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 42m 35s ago | chain_id | 10m 1s | 137 | 137 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 52m 36s ago | chain_id | 9m 59s | 137 | 137 |

