RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 990382ad781955bf |
|---|---|
| Name | Alchemy Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576473 |
| Reported Ago | 8m 26s ago |
| Latest Block* | 25160047 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 9.83 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243935 | 13m 58s ago | 56s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:07 UTC | 1779564187048 | 14m 55s ago | 1h 19m 2s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:07 UTC | 1779564187038 | 14m 55s ago | 1h 19m 2s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444699 | 1h 33m 58s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368749 | 1h 35m 14s ago | 6h 13m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959603 | 7h 48m 43s ago | 14m 41s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077854 | 8h 3m 24s ago | 2s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077836 | 8h 3m 24s ago | 2s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:35 UTC | 1779536075610 | 8h 3m 27s ago | 1h 58m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984359 | 10h 1m 38s ago | 1h 8m 45s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 25160047 | 1779564299000 | 0x4d53...002e46 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160043 | 1779564251000 | 0xc267...e8ca02 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160042 | 1779564239000 | 0x5394...240cab | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160038 | 1779564191000 | 0xf17c...6eb6b9 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 28s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 25160027 | 1779564059000 | 0xd47d...76ad32 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 20s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 25160025 | 1779564035000 | 0x302e...3793bd | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 16m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160026 | 1779564047000 | 0x1443...2b9791 | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 16m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160022 | 1779563999000 | 0x557e...028170 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 17m 24s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576473 |
| Reported At | |
| Number | 25160047 |
| Hash | 0x4d53...002e46 |
| Timestamp | 1779564299 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 9.83 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5h 11m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779546367996 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160110 | 1779565055 | 0x321d...d8d141 | 272 | 1779565068847 |
| ash-hz | ✅ | 25160110 | 1779565055 | 0x321d...d8d141 | 16 | 1779565064608 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105204 | 1779564467381 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 18m 9s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 17m 52s ago |
| Is Syncing | false | 17m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 25s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 16m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 26m 55s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 38m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 17m 22s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 20h 43m 44s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 17m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1d 5h 33m 27s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 36m 18s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 16m 49s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:07:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 30m 15s ago | headers | 1599h 31m 27s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Sep 02 2025 05:36:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 263d 16h 1m 43s ago | headers | 26m 22s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Sep 02 2025 05:09:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 263d 16h 28m 6s ago | headers | 1106h 34m 15s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 18 2025 02:35:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 2m 22s ago | headers | 446h 49m 54s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 37s ago | chain_id | 9m 58s | 1 | 1 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 36s ago | chain_id | 9m 53s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 22m 29s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 37s ago | chain_id | 9m 49s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 27s ago | chain_id | 2h 7s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 21:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 22m 34s ago | chain_id | 9m 58s | 1 |

