RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 56595f397d808d2e |
|---|---|
| Name | Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576484 |
| Reported Ago | 8m 18s ago |
| Latest Block* | 46387479 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.26 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.86 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444696 | 1h 33m 50s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368752 | 1h 35m 6s ago | 6h 28m 12s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076703 | 8h 3m 18s ago | 22s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:13 UTC | 1779536053966 | 8h 3m 41s ago | 1h 57m 49s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984408 | 10h 1m 30s ago | 1h 8m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:27:39 UTC | 1779524859347 | 11h 10m 15s ago | 11h 24m 35s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 21:03:03 UTC | 1779483783545 | 22h 34m 51s ago | 54m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 20:08:55 UTC | 1779480535686 | 23h 28m 59s ago | 5h 32m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 14:36:03 UTC | 1779460563175 | 1d 5h 1m 51s ago | 39s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:35:23 UTC | 1779460523234 | 1d 5h 2m 31s ago | 59m 30s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46387479 | 1779564305000 | 0xf96b...524cac | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387500 | 1779564347000 | 0xef60...852c75 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387458 | 1779564263000 | 0xa166...8160e8 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387448 | 1779564243000 | 0x2073...ded55e | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387438 | 1779564223000 | 0x502b...9811bb | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387428 | 1779564203000 | 0x4eb6...fdbe76 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387396 | 1779564139000 | 0x6b1f...6b6179 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387368 | 1779564083000 | 0xefb6...165230 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387358 | 1779564063000 | 0xadb9...eac322 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 12s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46387385 | 1779564117000 | 0x69c9...48d1ad | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 13s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576484 |
| Reported At | |
| Number | 46387479 |
| Hash | 0xf96b...524cac |
| Timestamp | 1779564305 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.26 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.86 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5h 11m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779546367818 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387860 | 1779565067 | 0x24df...f70ff4 | 266 | 1779565068844 |
| ash-hz | ✅ | 46387858 | 1779565063 | 0xe9dd...cbadc4 | 8 | 1779565064596 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105202 | 1779564467382 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 18m 1s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 17m 44s ago |
| Is Syncing | false | 17m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 17s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 15m 55s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 26m 47s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 18s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 37m 59s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 17m 14s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 27m 17s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 17m 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 26m 49s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 36m 10s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 16m 41s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 20:47:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 23h 50m 10s ago | headers | 2659h 21m 54s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 02:25:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 12m 5s ago | headers | 446h 40m 4s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 29s ago | chain_id | 9m 58s | 8453 | 8453 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 28s ago | chain_id | 9m 53s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 22m 22s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 29s ago | chain_id | 9m 49s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 19s ago | chain_id | 2h 7s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 21:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 22m 26s ago | chain_id | 9m 58s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 32m 25s ago | chain_id | 39h 40m 3s | 8453 | |
| Thu Jul 03 2025 05:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 16h 12m 28s ago | chain_id | 9m 55s | 8453 |

