RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 3a3d85072e6ec0b1 |
|---|---|
| Name | Alchemy Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb-mainnet.g.alchemy.com/v2/7QeO3v7e1jI6YVMx4L-j16y2ietuyNXU |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 14:21:59 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.9.9 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576472 |
| Reported Ago | 8m 27s ago |
| Latest Block* | 465935406 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.06 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.48 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.9.9-6b0af88/linux-amd64/go1.25.9 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444696 | 1h 33m 59s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368752 | 1h 35m 15s ago | 6h 28m 12s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076700 | 8h 3m 27s ago | 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:35 UTC | 1779536075612 | 8h 3m 28s ago | 1h 58m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984359 | 10h 1m 39s ago | 1h 8m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:27:39 UTC | 1779524859347 | 11h 10m 24s ago | 11h 24m 35s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 21:03:03 UTC | 1779483783543 | 22h 35m ago | 54m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 20:08:56 UTC | 1779480536066 | 23h 29m 7s ago | 4h 1m 32s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 16:07:23 UTC | 1779466043488 | 1d 3h 30m 40s ago | 35s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 16:06:47 UTC | 1779466007958 | 1d 3h 31m 15s ago | 48m 44s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 465935406 | 1779564304000 | 0x6f4b...a2017e | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935579 | 1779564347000 | 0x0e53...86a1fb | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935280 | 1779564272000 | 0x9ad2...96f2a1 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935166 | 1779564244000 | 0x8a39...f6ff5f | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935086 | 1779564224000 | 0xef40...4dfdc8 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935040 | 1779564212000 | 0x2a87...8c5ed1 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934621 | 1779564108000 | 0xd053...cb0f74 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934525 | 1779564084000 | 0xe202...10fced | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934445 | 1779564064000 | 0xabcc...ffa049 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934662 | 1779564118000 | 0x7da6...3991a6 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 21s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576472 |
| Reported At | |
| Number | 465935406 |
| Hash | 0x6f4b...a2017e |
| Timestamp | 1779564304 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.06 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.48 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5h 11m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779546368032 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 465938468 | 1779565068 | 0x9fc1...39d705 | 254 | 1779565068833 |
| ash-hz | ✅ | 465938451 | 1779565064 | 0xdd24...956926 | 14 | 1779565064606 |
| sin-do | ✅ | 465935967 | 1779564445 | 0xcdeb...7ca4ca | 105200 | 1779564467382 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 18m 10s ago |
| Client Version | nitro/v3.9.9-6b0af88/linux-amd64/go1.25.9 | 17m 53s ago |
| Is Syncing | false | 17m 32s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 26s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 16m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 26m 56s ago |
| Response Headers | 1 headers | 27m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 38m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 17m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 20h 43m 45s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 17m 26s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1d 5h 33m 28s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 4m 42s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 16m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 14:37:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 6h 16s ago | headers | 18h 40m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Nov 04 2025 19:57:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 40m 16s ago | headers | 3h 49m 57s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 04 2025 16:07:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 4h 30m 14s ago | headers | 2630h 32m 8s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Jul 18 2025 02:35:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 2m 23s ago | headers | 446h 49m 55s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 38s ago | chain_id | 9m 58s | 42161 | 42161 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 37s ago | chain_id | 9m 53s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 22m 30s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 42161 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 12m 38s ago | chain_id | 9m 49s | 42161 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 22m 28s ago | chain_id | 2h 7s | 42161 | |
| Fri Jul 04 2025 21:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 22m 35s ago | chain_id | 9m 58s | 42161 |

