RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 26031386333a2ae9 |
|---|---|
| Name | Sonic Mainnet HTTP |
| URL | https://rpc.soniclabs.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 180 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:31:31 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576431 |
| Reported Ago | 4m 54s ago |
| Latest Block* | 71268440 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.19 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 78 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444926 | 1h 30m 26s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:04 UTC | 1779559384977 | 1h 31m 26s ago | 1h 35m 15s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669243 | 3h 6m 41s ago | 21s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:27 UTC | 1779553647511 | 3h 7m 3s ago | 7h 59m 48s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 08:27:39 UTC | 1779524859348 | 11h 6m 51s ago | 43s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815966 | 11h 7m 35s ago | 28m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 07:58:24 UTC | 1779523104418 | 11h 36m 6s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:57:04 UTC | 1779523024741 | 11h 37m 26s ago | 8h 55m 15s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:49 UTC | 1779490909356 | 20h 32m 41s ago | 58s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:00:50 UTC | 1779490850555 | 20h 33m 40s ago | 4h 37m 26s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 71268440 | 1779564301000 | 0xb80d...83a5b7 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268426 | 1779564283000 | 0xaccd...f5bf5c | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 6m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268411 | 1779564261000 | 0xbef5...03e9a8 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268402 | 1779564241000 | 0xe817...ce2172 | Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 10m 26s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 71268402 | 1779564241000 | 0xe817...ce2172 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268382 | 1779564203000 | 0x5653...84c4b9 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268304 | 1779564102000 | 0x9b8f...9bda5a | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268289 | 1779564082000 | 0xd14c...42690e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 71268277 | 1779564063000 | 0x40d7...66e127 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268237 | 1779564017000 | 0x0050...6c8496 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 31s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576431 |
| Reported At | |
| Number | 71268440 |
| Hash | 0xb80d...83a5b7 |
| Timestamp | 1779564301 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.19 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 39m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551716024 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 71268849 | 1779564863 | 0x95b5...22cd47 | 152 | 1779564864689 |
| ash-hz | ✅ | 71268849 | 1779564863 | 0x95b5...22cd47 | 28 | 1779564864609 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105225 | 1779564467373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 10m 51s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | 10m 49s ago |
| Is Syncing | false | 10m 49s ago |
| Peer Count | 78 | 10m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 27s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 24, NS: 2 | 10m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, d6b10c...ad0df6 | 23m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 10m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 46m 33s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 45m 48s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 15m 15s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 40m 27s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1h 48m 51s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 19h 57m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 33m 51s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 146 | 78 | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | false | 0 |
| fsn-hz | 146 | 80 | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | false | 0 |
| ash-hz | 146 | 78 | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | false | 0 |
| sin-do | 146 | 48 | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Dec 03 2025 14:00:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 171d 6h 33m 47s ago | headers | 6079h 56m 24s | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (5): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Tue Mar 25 2025 06:04:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m 12s ago | headers | ∞ | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | |
| Sat Mar 15 2025 08:37:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 69d 11h 57m 22s ago | client_version | 3m | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 |
| Sat Mar 15 2025 08:34:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 69d 12h 23s ago | client_version | 364h 35m 11s | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:58:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 35m 34s ago | client_version | 3m | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:55:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 38m 34s ago | client_version | 2m 59s | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:52:57 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 41m 34s ago | client_version | 3m | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:49:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 44m 34s ago | client_version | 3m | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:46:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 47m 34s ago | client_version | 2m 59s | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 |
| Fri Feb 28 2025 03:43:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 16h 50m 34s ago | client_version | 12m | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.5 | Sonic/v2.0.2-dev-3f86ba1c-1737626885/linux-amd64/go1.23.5 |

