RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 05b50b9726d2747f |
|---|---|
| Name | Sonic Blaze Testnet HTTP |
| URL | https://rpc.blaze.soniclabs.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 180 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:31:31 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489649 |
| Reported Ago | 6m 9s ago |
| Latest Block* | 85184250 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.14 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -7.09 / N/A |
| Client Version* | Sonic/v2.0.6-86647c65-1748241139/linux-amd64/go1.24.5 |
| ChainId* | 57054 |
| Peer Count* | 19 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 05:57:37 UTC | 1777615057551 | 22d 13h 36m 42s ago | 26s | STUCK | ERROR |
| Fri, 01 May 2026 05:57:10 UTC | 1777615030837 | 22d 13h 37m 8s ago | 9h 34m 19s | UP | STUCK |
| Thu, 30 Apr 2026 20:22:51 UTC | 1777580571325 | 22d 23h 11m 28s ago | 0s | STUCK | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 20:22:51 UTC | 1777580571123 | 22d 23h 11m 28s ago | 1m 40s | CATCHING_UP | STUCK |
| Thu, 30 Apr 2026 20:21:10 UTC | 1777580470367 | 22d 23h 13m 9s ago | 19s | STUCK | CATCHING_UP |
| Thu, 30 Apr 2026 20:20:50 UTC | 1777580450811 | 22d 23h 13m 28s ago | 1h 19m 40s | UP | STUCK |
| Thu, 30 Apr 2026 19:01:10 UTC | 1777575670305 | 23d 33m 9s ago | 19s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 19:00:50 UTC | 1777575650736 | 23d 33m 28s ago | 14m 1s | CATCHING_UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 18:46:48 UTC | 1777574808775 | 23d 47m 30s ago | 8h 23m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 30 Apr 2026 10:23:34 UTC | 1777544614759 | 23d 9h 10m 44s ago | 58s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 14h 49m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777610671241 |
| Reported At | |
| Number | 85184250 |
| Hash | 0x9a56...751f4a |
| Timestamp | 1777608649 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.14 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -7.09 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489649 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 7 | 1779564844590 | ||
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 7 | 1779564844545 | ||
| sin-do | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 83278 | 1779564445423 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57054 | 22d 14h 45m 22s ago |
| Client Version | Sonic/v2.0.6-86647c65-1748241139/linux-amd64/go1.24.5 | 22d 15h 12m 59s ago |
| Is Syncing | false | 22d 15h 12m 59s ago |
| Peer Count | 19 | 22d 14h 50m 16s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 14h 50m 16s ago |
| DNS | A: 0, AAAA: 0, NS: 2 | 10m 15s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, f7a6a8...a06ef4 | 22d 6h 43m 26s ago |
| Response Headers | 0 headers | 21d 8h 47m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 40s ago |
| Client Version | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 38s ago |
| Is Syncing | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 37s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 37s ago |
| Exposed Accounts | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 16s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 23m 12s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 10m 15s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 07:58:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 13h 35m 20s ago | headers | 9648h 54m 40s | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (0): |
| Sun Feb 22 2026 08:57:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 90d 11h 36m 37s ago | is_syncing | 8m 54s | true | false |
| Sun Feb 22 2026 08:48:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 90d 11h 45m 32s ago | is_syncing | 1852h 36m 6s | false | true |
| Sun Dec 07 2025 04:12:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 167d 16h 21m 39s ago | is_syncing | 33m | true | false |
| Sun Dec 07 2025 03:39:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 167d 16h 54m 39s ago | is_syncing | 7025h 58m 49s | false | true |
| Tue Mar 25 2025 06:04:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m ago | headers | ∞ | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | |
| Thu Mar 13 2025 23:19:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 70d 21h 15m 11s ago | client_version | 3m | Sonic/v2.0.3-df2908ad-1739970778/linux-amd64/go1.23.3 | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.3 |
| Thu Mar 13 2025 23:16:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 70d 21h 18m 11s ago | client_version | 589h 35m 17s | Sonic/v2.0.2-19dc2691-1738295554/linux-amd64/go1.23.3 | Sonic/v2.0.3-df2908ad-1739970778/linux-amd64/go1.23.3 |
| Mon Feb 17 2025 09:40:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 95d 10h 53m 27s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Mon Feb 17 2025 09:40:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 95d 10h 53m 28s ago | is_syncing | ∞ | false |