RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 27224d443ad122cb |
|---|---|
| Name | Sonic Public RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://rpc.soniclabs.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 14:32:36 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576472 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 71268444 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.61 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.64 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 80 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444910 | 1h 29m 23s ago | 1m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368651 | 1h 30m 39s ago | 3h 27m 23s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:24 UTC | 1779546924797 | 4h 58m 3s ago | 3s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920805 | 4h 58m 7s ago | 10m 38s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:24:41 UTC | 1779546281947 | 5h 8m 46s ago | 1h 55m 17s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364679 | 7h 4m 3s ago | 37m 30s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:51:53 UTC | 1779537113814 | 7h 41m 34s ago | 3h 24m 57s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815988 | 11h 6m 32s ago | 14m 35s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815978 | 11h 6m 32s ago | 14m 35s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:12:20 UTC | 1779523940564 | 11h 21m 7s ago | 13m 56s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 71268444 | 1779564310000 | 0xeb1a...3467a3 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268411 | 1779564261000 | 0xbef5...03e9a8 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268402 | 1779564241000 | 0xe817...ce2172 | Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 9m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268393 | 1779564221000 | 0x4058...81631a | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268382 | 1779564203000 | 0x5653...84c4b9 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268289 | 1779564082000 | 0xd14c...42690e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268277 | 1779564063000 | 0x40d7...66e127 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268312 | 1779564117000 | 0x40ea...1064ed | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 46s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 27s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 71268240 | 1779564021000 | 0x5db5...e613cb | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 11m 52s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576472 |
| Reported At | |
| Number | 71268444 |
| Hash | 0xeb1a...3467a3 |
| Timestamp | 1779564310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.61 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.64 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564120041 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 71268813 | 1779564803 | 0xc539...a0286b | 146 | 1779564804717 |
| ash-hz | ✅ | 71268813 | 1779564803 | 0xc539...a0286b | 30 | 1779564804609 |
| sin-do | ✅ | 71268619 | 1779564552 | 0x284c...36c898 | 2322 | 1779564555525 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 13m 18s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | 13m 1s ago |
| Is Syncing | false | 3m 51s ago |
| Peer Count | 80 | 17m 35s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 34s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 24, NS: 2 | 10m 46s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, d6b10c...ad0df6 | 22m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 3m 51s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 17s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 50s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 10h 48m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 22h 44m 19s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Dec 03 2025 14:01:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 171d 6h 31m 45s ago | headers | 6047h 51m 49s | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (5): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 58m 2s ago | chain_id | 5m 1s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 3m 3s ago | chain_id | 4m 57s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 8m ago | chain_id | 5m 2s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 01:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 13m 2s ago | chain_id | 4m 52s | 146 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 55s ago | chain_id | 15h 15m 7s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 10:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 33m 2s ago | chain_id | 4m 57s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 38m ago | chain_id | 5m 2s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 09:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 43m 2s ago | chain_id | 4m 58s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 48m 1s ago | chain_id | 5m 1s | 146 | 146 |

