RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8ae0c8b0e6b42196 |
|---|---|
| Name | Sonic PublicNode |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 11:04:20 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445969 |
| Reported Ago | 9m 14s ago |
| Latest Block* | 71268422 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.86 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 29 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 14:01:41 UTC | 1779544901332 | 5h 34m 58s ago | 15m 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:45:50 UTC | 1779543950489 | 5h 50m 49s ago | 6h 51m 42s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 06:54:07 UTC | 1779519247525 | 12h 42m 32s ago | 2m 27s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 06:51:40 UTC | 1779519100427 | 12h 44m 59s ago | 7h 47m 51s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 23:03:49 UTC | 1779491029148 | 20h 32m 51s ago | 2m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:39 UTC | 1779490899903 | 20h 35m ago | 28h 12m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 18:49:10 UTC | 1779389350186 | 2d 47m 29s ago | 1h 13m 28s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:35:42 UTC | 1779384942090 | 2d 2h 58s ago | 16h 51m 53s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 00:43:48 UTC | 1779324228220 | 2d 18h 52m 51s ago | 2m 53s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 00:40:55 UTC | 1779324055037 | 2d 18h 55m 45s ago | 7h 42m 15s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 71268422 | 1779564276000 | 0x801e...aa6470 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268391 | 1779564217000 | 0x2726...78157f | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268301 | 1779564098000 | 0xedc8...f5c298 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268247 | 1779564037000 | 0xd807...0683d2 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 13m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268206 | 1779563978000 | 0xffbb...c712ef | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 16m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268160 | 1779563919000 | 0x3b7f...93a35d | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 17m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268111 | 1779563857000 | 0x0382...8ce6e2 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 18m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268078 | 1779563796000 | 0x94f7...06d344 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268040 | 1779563737000 | 0xa810...fde54d | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268004 | 1779563678000 | 0x91b4...f6b7f7 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 46s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 14s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445969 |
| Reported At | |
| Number | 71268422 |
| Hash | 0x801e...aa6470 |
| Timestamp | 1779564276 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.86 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 26m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779552637909 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 71268946 | 1779564995 | 0xb97e...dbcd3c | 11 | 1779564999827 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6001 | 1779564948087 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65716 | 1779564576540 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 16m 46s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 | 16m 30s ago |
| Is Syncing | false | 16m 2s ago |
| Peer Count | 29 | 16m 2s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 2s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 25m 32s ago |
| Response Headers | 5 headers | 26m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 46m 30s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 5m 59s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 56m 11s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 56m 12s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 25m 34s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 3m 19s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Feb 10 2026 09:33:38 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 3m 1s ago | headers | 9m 57s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Feb 10 2026 09:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 12m 59s ago | headers | 2009h 47m 11s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 5h 11s ago | headers | 1h 30m 3s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 14:06:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 30m 15s ago | headers | 9m 57s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 40m 12s ago | headers | 9m 56s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 50m 10s ago | headers | 10m 2s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:36:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 12s ago | headers | 9m 59s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 10m 12s ago | headers | 9m 56s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 20m 8s ago | headers | 40m 3s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 8h 13s ago | headers | 564h 1m 53s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |

