RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 94050344e7e6a8a0 |
| Name | Orderly Mainnet RPC |
| Bundle | orderly |
| URL | https://rpc.orderly.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 10 Apr 2025 17:19:11 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619003 |
| Report Created Ago | 6m 32s ago |
| Latest Block* | 41479068 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 291 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22074 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 32s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 22217 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 32s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 42901 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20617 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 57s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20359 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 18s ago | ||
| ✅ | 41479068 | 1779566363 | 0x4f52...7d1654 | 180 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 46s ago |
| ✅ | 41479059 | 1779566345 | 0xc750...976d90 | 246 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 5s ago |
| ✅ | 41479048 | 1779566323 | 0x41a4...48e75c | 183 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 26s ago |
| ✅ | 41479038 | 1779566303 | 0x1d25...52f1a9 | 182 | Sat, 23 May 2026 19:58:24 UTC | 11m 46s ago |
| ✅ | 41479028 | 1779566283 | 0xe3c0...23b052 | 179 | Sat, 23 May 2026 19:58:04 UTC | 12m 6s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566364894 |
| Reported At | |
| Number | 41479068 |
| Hash | 0x4f52...7d1654 |
| Timestamp | 1779566363 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619003 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 291 | 8m 38s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 8m 38s ago |
| Is Syncing | false | 15m 29s ago |
| Peer Count | 8 | 15m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 27s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 36, NS: 2 | 15m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 943d39...838cd7 | 11m 10s ago |
| Response Headers | 5 headers | 15m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 11s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 9s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 2d 1h 10m 19s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 39s ago |
