RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 3cd42d063771d0a8 |
|---|---|
| Name | Public Oasis Emerald HTTPS |
| Bundle | emerald |
| URL | https://emerald.oasis.io |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:17:27 UTC |
| Chain | Emerald / chain_id: 42262 |
|---|
| Client Name | Oasis Web3 Gateway |
|---|---|
| Version | 5.3.4 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445845 |
| Reported Ago | 6m 1s ago |
| Latest Block* | 21102362 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.17 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.96 / 6 |
| Client Version* | oasis/5.3.4/go1.24.7 |
| ChainId* | 42262 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243059 | 9m 24s ago | 1m 21s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161774 | 10m 45s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898757 | 15m 8s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847958 | 15m 59s ago | 1h 12m 2s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:25 UTC | 1779559525425 | 1h 28m 2s ago | 2m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397898 | 1h 30m 9s ago | 1h 35m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 5m 38s ago | 7m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247257 | 3h 12m 40s ago | 1h 44m 28s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:36:19 UTC | 1779546979030 | 4h 57m 8s ago | 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949331 | 4h 57m 38s ago | 28s | ERROR | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 21102362 | 1779564310000 | 0xb4a6...37bd57 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 1s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 6m 22s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21102350 | 1779564241000 | 0xb7cb...3fd6b0 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102348 | 1779564230000 | 0x7d9f...049f3e | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102340 | 1779564184000 | 0x19af...d7082f | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102324 | 1779564089000 | 0x91d7...048074 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 21s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 27s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21102311 | 1779564013000 | 0x8dcc...0c76ad | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102310 | 1779564007000 | 0x79b5...eeac64 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 49s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445845 |
| Reported At | |
| Number | 21102362 |
| Hash | 0xb4a6...37bd57 |
| Timestamp | 1779564310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.17 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.96 / 6 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 22s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564425062 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 21102442 | 1779564777 | 0xea85...829665 | 6347 | 1779564798257 |
| ash-hz | ✅ | 21102442 | 1779564777 | 0xea85...829665 | 100 | 1779564791966 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20717 | 1779564424220 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42262 | 13m 33s ago |
| Client Version | oasis/5.3.4/go1.24.7 | 13m 16s ago |
| Is Syncing | false | 3m 51s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 51s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 011d80...06ddc2 | 22m 19s ago |
| Response Headers | 3 headers | 17m 33s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 28s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 16s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 46m 55s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 8m 18s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 3m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 42m 2s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 52m 3s ago | headers | 9m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 2m 1s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 59s ago | headers | 15m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 22m 2s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 37m ago | headers | 5m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 42m 2s ago | headers | 4m 55s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 57s ago | headers | 5m 4s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 52m 2s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 57m ago | headers | 3409h 50m 41s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
