RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 29df31916a0bc4fc |
|---|---|
| Name | Public Oasis Emerald WSS |
| Bundle | emerald |
| URL | wss://emerald.oasis.io/ws |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:17:27 UTC |
| Chain | Emerald / chain_id: 42262 |
|---|
| Client Name | Oasis Web3 Gateway |
|---|---|
| Version | 5.3.4 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445821 |
| Reported Ago | 5m 48s ago |
| Latest Block* | 21102362 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 16.27 / 6 |
| Client Version* | oasis/5.3.4/go1.24.7 |
| ChainId* | 42262 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:32 UTC | 1779564212703 | 9m 42s ago | 5m 14s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898151 | 14m 56s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847900 | 15m 46s ago | 1h 13m 9s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:18 UTC | 1779559458142 | 1h 28m 56s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397870 | 1h 29m 56s ago | 45m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:17:18 UTC | 1779556638779 | 2h 15m 55s ago | 25m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:52:02 UTC | 1779555122327 | 2h 41m 12s ago | 24m 42s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639633 | 3h 5m 55s ago | 13m 47s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:32 UTC | 1779552812435 | 3h 19m 42s ago | 59s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:12:32 UTC | 1779552752478 | 3h 20m 42s ago | 30s | ERROR | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 21102362 | 1779564310000 | 0xb4a6...37bd57 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 48s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:32 UTC | 8m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 9m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:32 UTC | 9m 42s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 11s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21102309 | 1779564002000 | 0x6b4c...f338a1 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102304 | 1779563973000 | 0xa6ab...055376 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102299 | 1779563944000 | 0xf393...86a4d2 | Sat, 23 May 2026 19:19:17 UTC | 13m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102293 | 1779563909000 | 0x5b55...968b97 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 14m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21102288 | 1779563880000 | 0xc35e...b7dce9 | Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 14m 56s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445821 |
| Reported At | |
| Number | 21102362 |
| Hash | 0xb4a6...37bd57 |
| Timestamp | 1779564310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.17 |
| S/block (avg./ref.)* | 16.27 / 6 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564272939 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 21102442 | 1779564777 | 0xea85...829665 | 16 | 1779564791882 |
| fsn-hz | ✅ | 21102438 | 1779564754 | 0x4b80...7a5c2d | 4497 | 1779564766379 |
| sin-do | ✅ | 21102380 | 1779564414 | 0x7ee0...cebda0 | 798 | 1779564424960 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42262 | 8m 15s ago |
| Client Version | oasis/5.3.4/go1.24.7 | 7m 54s ago |
| Is Syncing | false | 12m 37s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 48s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 011d80...06ddc2 | 22m 7s ago |
| Response Headers | 3 headers | 3m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 20h 41m 4s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5d 7h 46m 37s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 4d 21h 7m 24s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 12m 37s ago |
| Exposed Accounts | E221: WS Handshake Timeout | 9d 9h 57m 31s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 8m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 36s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 42262 | E401: JSON-RPC Method N/A | oasis/5.3.4/go1.24.7 | false | 0 |
| fsn-hz | 42262 | E205: Request Timeout | oasis/5.3.4/go1.24.7 | false | 0 |
| ash-hz | 42262 | E401: JSON-RPC Method N/A | oasis/5.3.4/go1.24.7 | false | 0 |
| sin-do | 42262 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 50s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 50s ago | headers | 9m 57s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 48s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 47s ago | headers | 15m 3s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 50s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 36m 47s ago | headers | 5m 2s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 41m 49s ago | headers | 4m 55s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 45s ago | headers | 5m 4s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 51m 50s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 56m 47s ago | headers | 3409h 50m 41s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
