RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 6c36729e589ee9a8 |
|---|---|
| Name | NEON Devnet HTTPS |
| URL | https://devnet.neonevm.org |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 12:46:57 UTC |
| Client Name | Neon-EVM |
|---|---|
| Version | 1.21.3 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 5m 4s ago |
| Latest Block* | 453946771 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | Neon-EVM/v1.21.3-503a759a1ea4c0af64df5fc3f631463bb83af8c9 |
| ChainId* | 245022926 |
| Peer Count* | 132 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue, 28 Apr 2026 15:31:47 UTC | 1777390307090 | 25d 4h 2m 53s ago | 172h 17m 27s | STUCK | ERROR |
| Tue, 21 Apr 2026 11:14:19 UTC | 1776770059444 | 32d 8h 20m 21s ago | 41m 2s | ERROR | STUCK |
| Tue, 21 Apr 2026 10:33:16 UTC | 1776767596873 | 32d 9h 1m 24s ago | 51h 20m 9s | STUCK | ERROR |
| Sun, 19 Apr 2026 07:13:07 UTC | 1776582787860 | 34d 12h 21m 33s ago | 59m 48s | ERROR | STUCK |
| Sun, 19 Apr 2026 06:13:19 UTC | 1776579199614 | 34d 13h 21m 21s ago | 40h 54m 44s | STUCK | ERROR |
| Fri, 17 Apr 2026 13:18:34 UTC | 1776431914961 | 36d 6h 16m 5s ago | 0s | ERROR | STUCK |
| Fri, 17 Apr 2026 13:18:34 UTC | 1776431914681 | 36d 6h 16m 6s ago | 10h 12m 47s | STUCK | ERROR |
| Fri, 17 Apr 2026 03:05:47 UTC | 1776395147437 | 36d 16h 28m 53s ago | 2m 54s | ERROR | STUCK |
| Fri, 17 Apr 2026 03:02:53 UTC | 1776394973108 | 36d 16h 31m 47s ago | 17h 20m 10s | STUCK | ERROR |
| Thu, 16 Apr 2026 09:42:42 UTC | 1776332562625 | 37d 9h 51m 58s ago | 35m 13s | ERROR | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 7m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 10m 35s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 10m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 25d 4h 31m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777388573334 |
| Reported At | |
| Number | 453946771 |
| Hash | 0xfee2...e0fbdb |
| Timestamp | 1775587109 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 105 | 1779564864685 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 146 | 1779564864689 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105212 | 1779564467373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 245022926 | 25d 4h 31m 47s ago |
| Client Version | Neon-EVM/v1.21.3-503a759a1ea4c0af64df5fc3f631463bb83af8c9 | 25d 4h 31m ago |
| Is Syncing | false | 25d 4h 30m 58s ago |
| Peer Count | 132 | 25d 4h 30m 35s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 40s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, c30428...f0be30 | 23m 33s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 5m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 41s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 36s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 7m 36s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 7m 35s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 14m 3s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 7h 48m 29s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 9m 32s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 3s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Mar 14 2026 05:48:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 14h 45m 46s ago | headers | 4m 51s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Mar 14 2026 05:44:03 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 14h 50m 37s ago | headers | 1643h 30m 31s | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Jan 16 2026 04:37:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 127d 15h 57m 21s ago | is_syncing | 5m 6s | true | false |
| Fri Jan 16 2026 04:32:13 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 127d 16h 2m 27s ago | is_syncing | 2704h 44m 53s | false | true |
| Sun Jan 04 2026 18:13:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 2h 21m 8s ago | headers | 5m 6s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jan 04 2026 18:08:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 2h 26m 15s ago | headers | 6h 40m 29s | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sun Jan 04 2026 11:27:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 9h 6m 45s ago | headers | 9m 32s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jan 04 2026 11:18:22 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 9h 16m 18s ago | headers | 8h 50m 28s | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sun Jan 04 2026 02:27:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 18h 6m 47s ago | headers | 14m 17s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jan 04 2026 02:13:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 18h 21m 5s ago | headers | 7h 48s | Header fields (7): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |