RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b4ffe4206f19489f |
|---|---|
| Name | Gnosis Chain RPC HTTP |
| URL | https://rpc.gnosischain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 14:50:14 UTC |
| Chain | Gnosis Chain / chain_id: 100 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576472 |
| Reported Ago | 7m 30s ago |
| Latest Block* | 46326985 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.39 / 5 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 100 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186665 | 14m ago | 1h 19m | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:05 UTC | 1779559445902 | 1h 33m 1s ago | 1m 40s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:25 UTC | 1779559345081 | 1h 34m 42s ago | 3h 26m 35s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949445 | 5h 1m 17s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920817 | 5h 1m 46s ago | 2h 42m 21s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178917 | 7h 44m 8s ago | 20s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:38 UTC | 1779537158029 | 7h 44m 29s ago | 3m 18s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:38 UTC | 1779537158027 | 7h 44m 29s ago | 3m 18s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959613 | 7h 47m 47s ago | 2h 12m 54s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984677 | 10h 42s ago | 1h 9m 28s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46326985 | 1779564310000 | 0xe91c...f01bef | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 30s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326975 | 1779564260000 | 0xd73e...11cb20 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 33s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326971 | 1779564240000 | 0x57bf...c2a232 | Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 13m 2s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326971 | 1779564240000 | 0x57bf...c2a232 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 13m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326963 | 1779564200000 | 0xb4a1...fd1fc5 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326943 | 1779564100000 | 0x837c...899dab | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326936 | 1779564060000 | 0xb6f7...f925bf | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326932 | 1779564040000 | 0xdf48...a96a90 | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 14m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326924 | 1779564000000 | 0x37ae...3e388c | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326928 | 1779564020000 | 0xbbd5...5bf9f1 | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 15m 31s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576472 |
| Reported At | |
| Number | 46326985 |
| Hash | 0xe91c...f01bef |
| Timestamp | 1779564310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.39 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 42m 36s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551671245 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 46327122 | 1779565020 | 0x036e...5a554b | 106 | 1779565024698 |
| fsn-hz | ✅ | 46327122 | 1779565020 | 0x036e...5a554b | 165 | 1779565024730 |
| sin-do | ✅ | 46327037 | 1779564575 | 0x618c...e7c744 | 596 | 1779564576561 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 100 | 16m 56s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 16m 41s ago |
| Is Syncing | false | 7m 30s ago |
| Peer Count | 49 | 121d 3h 34m 47s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 21m 13s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 14m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, 9c9451...b86523 | 25m 59s ago |
| Response Headers | 3 headers | 7m 30s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 57s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 16m 29s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 10h 52m ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 11m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 29s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:10:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 26m 30s ago | headers | 20m 5s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:50:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 46m 35s ago | headers | 1h 24m 21s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 10m 57s ago | headers | 5m 19s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 16m 17s ago | headers | 1h 50m | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:30:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 6m 17s ago | headers | 30m 13s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:00:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 36m 31s ago | headers | 2h 10m 9s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 14:50:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6h 46m 41s ago | headers | 4m 49s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 14:45:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6h 51m 30s ago | headers | 1h 40m 5s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 13:05:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8h 31m 36s ago | headers | 31m 36s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 12:33:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 3m 13s ago | headers | 43m 5s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
