RPC Endpoint Details
| EndpointID: | cf34495a07b104e4 |
|---|---|
| Name | Sonic dRPC |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic.drpc.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 07:43:10 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445963 |
| Reported Ago | 6m 12s ago |
| Latest Block* | 71268391 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 23:03:49 UTC | 1779491029146 | 20h 29m 49s ago | 2m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:39 UTC | 1779490899922 | 20h 31m 58s ago | 9h 22m 53s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 13:38:46 UTC | 1779457126822 | 1d 5h 54m 51s ago | 1m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:42 UTC | 1779457062862 | 1d 5h 55m 55s ago | 18h 47m 44s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 18:49:58 UTC | 1779389398820 | 2d 43m 39s ago | 1h 14m 16s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:35:41 UTC | 1779384941851 | 2d 1h 57m 56s ago | 29h 22m 52s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 12:12:49 UTC | 1779279169038 | 3d 7h 20m 49s ago | 2m 45s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 12:10:03 UTC | 1779279003980 | 3d 7h 23m 34s ago | 3h 14m 15s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348759 | 3d 10h 37m 50s ago | 9m 12s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:46:36 UTC | 1779266796217 | 3d 10h 47m 2s ago | 34h 10m 49s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 12s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 71268391 | 1779564217000 | 0x2726...78157f | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268301 | 1779564098000 | 0xedc8...f5c298 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268247 | 1779564037000 | 0xd807...0683d2 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 10m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268221 | 1779563997000 | 0x2e4d...1f27d6 | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 13m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268160 | 1779563919000 | 0x3b7f...93a35d | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268111 | 1779563857000 | 0x0382...8ce6e2 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268078 | 1779563796000 | 0x94f7...06d344 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268042 | 1779563739000 | 0x62b9...112297 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 44s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268004 | 1779563678000 | 0x91b4...f6b7f7 | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 18m 20s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221875 |
| Reported At | |
| Number | 71268391 |
| Hash | 0x2726...78157f |
| Timestamp | 1779564217 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 1 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445963 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64303 | 1779564553718 | ||
| fsn-hz | ✅ | 71268782 | 1779564759 | 0x0950...267135 | 124 | 1779564761361 |
| ash-hz | ✅ | 71268781 | 1779564756 | 0x5564...113c01 | 62 | 1779564759880 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 18m 48s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 17m 47s ago |
| Is Syncing | false | 17m 56s ago |
| Peer Count | 42 | 17m 45s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 45s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 17m 44s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 22m 31s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 17m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1d 15h 3m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6h 33m 35s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 5h 30m 39s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 2m 57s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 2m 57s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 17s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 59s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 146 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 146 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| sin-do | 146 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Apr 24 2026 03:10:13 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 29d 18h 23m 25s ago | headers | 2h 30m 1s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Fri Apr 24 2026 00:40:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 29d 20h 53m 27s ago | headers | 4233h 42m 47s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Wed Oct 29 2025 13:57:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 36m 14s ago | headers | 85h 13m 43s | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 58s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 00:15:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 18m 12s ago | chain_id | 15m 1s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 00:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 33m 14s ago | chain_id | 14m 57s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 23:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 48m 11s ago | chain_id | 15m 3s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 23:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 3m 14s ago | chain_id | 14m 48s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 18m 3s ago | chain_id | 1h 15m 10s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 22:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 23h 33m 13s ago | chain_id | 14m 55s | 146 |
