RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 294b1c9116aa4e43 |
| Name | Sonic PublicNode |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 07:43:10 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427343 |
| Report Created Ago | 9m 40s ago |
| Latest Block* | 71269862 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.56 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.79 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 44 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40823 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 40s ago | ||
| ✅ | 71269862 | 1779566316 | 0xca49...2d677e | 201 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | 71269828 | 1779566254 | 0xe4a1...358428 | 180 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | 71269797 | 1779566197 | 0xc494...3383cf | 192 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 27s ago |
| ✅ | 71269761 | 1779566135 | 0x96d8...23ee96 | 188 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 27s ago |
| ✅ | 71269710 | 1779566079 | 0xd279...cee44e | 920 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 26s ago |
| ✅ | 71269652 | 1779566019 | 0xce3f...2b4b9a | 175 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 26s ago |
| ✅ | 71269615 | 1779565957 | 0x6013...703838 | 191 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 27s ago |
| ✅ | 71269576 | 1779565897 | 0x87ea...a3772d | 169 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 27s ago |
| ✅ | 71269540 | 1779565838 | 0x6c8a...8f3780 | 214 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 26s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320230 |
| Reported At | |
| Number | 71269862 |
| Hash | 0xca49...2d677e |
| Timestamp | 1779566316 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.56 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.79 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427343 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 10m 26s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.24.13 | 20m 23s ago |
| Is Syncing | false | 20m 23s ago |
| Peer Count | 44 | 20m 23s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 21s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 16s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 11m 7s ago |
| Response Headers | 5 headers | 20m 16s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 30m 24s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 18s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 6h 50m 13s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 23s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 57s ago |

