RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 38520d102a649e2d |
|---|---|
| Name | ENS RPC |
| URL | https://lb.drpc.org/ogrpc?network=ethereum&dkey=AnmpasF2C0JBqeAEzxVO8aTteiMlrW4R75hpDonbV6cR |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 40 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 04:45:15 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth/drpc |
|---|---|
| Version | 10.0.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576242 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 25160047 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 6.93 / 12 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526490 | 1h 28m 1s ago | 2m 25s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:01 UTC | 1779559381399 | 1h 30m 26s ago | 29m 11s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:33:49 UTC | 1779557629806 | 1h 59m 37s ago | 48s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:33:01 UTC | 1779557581363 | 2h 26s ago | 31h 40s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:20 UTC | 1779445940488 | 1d 9h 1m 7s ago | 43m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 09:49:13 UTC | 1779443353304 | 1d 9h 44m 14s ago | 6h 25m 32s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 03:23:40 UTC | 1779420220349 | 1d 16h 9m 47s ago | 40s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 03:23:00 UTC | 1779420180297 | 1d 16h 10m 27s ago | 3h 29m 10s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 23:53:50 UTC | 1779407630134 | 1d 19h 39m 37s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 23:53:00 UTC | 1779407580007 | 1d 19h 40m 27s ago | 30h 56m | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 25160047 | 1779564299000 | 0x4d53...002e46 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160043 | 1779564251000 | 0xc267...e8ca02 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160027 | 1779564059000 | 0xd47d...76ad32 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 10m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160023 | 1779564011000 | 0x2b88...68dc3c | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 11m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160017 | 1779563939000 | 0xb622...9f9655 | Sat, 23 May 2026 19:19:01 UTC | 14m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160013 | 1779563891000 | 0xf152...9c361f | Sat, 23 May 2026 19:18:21 UTC | 15m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160007 | 1779563819000 | 0x2180...12134f | Sat, 23 May 2026 19:17:01 UTC | 16m 26s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576242 |
| Reported At | |
| Number | 25160047 |
| Hash | 0x4d53...002e46 |
| Timestamp | 1779564299 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 6.93 / 12 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6h 23m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779541818105 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 25160086 | 1779564767 | 0xd2f1...6c8828 | 17 | 1779564781125 |
| fsn-hz | ✅ | 25160086 | 1779564767 | 0xd2f1...6c8828 | 68 | 1779564781118 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105739 | 1779564467368 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 8m 38s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 13m 17s ago |
| Is Syncing | false | 3m 51s ago |
| Peer Count | 42 | 12m 50s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 49s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d3d573...77041a | 22m 19s ago |
| Response Headers | 4 headers | 17m 33s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 43m 41s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 14m 28s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 33m 28s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 19m 48s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 3m 51s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | 42 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 1 | 42 | Geth/v10.0.0/drpc | false | 0 |
| sin-do | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Apr 21 2026 14:20:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 32d 7h 13m 8s ago | headers | 5m 19s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Apr 21 2026 14:14:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 32d 7h 18m 28s ago | headers | 4261h 51m 17s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sun Oct 26 2025 00:23:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 21h 9m 45s ago | headers | 2844h 37m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 47m 42s ago | headers | 970h 55m 57s | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue May 20 2025 00:49:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 3d 20h 43m 40s ago | headers | 9m 5s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status |
| Tue May 20 2025 00:40:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 3d 20h 52m 45s ago | headers | 1337h 34m 24s | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Mar 25 2025 06:06:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 27m 9s ago | headers | ∞ | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status | |
| Fri Feb 28 2025 05:45:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 14h 48m 7s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Fri Feb 28 2025 05:45:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 14h 48m 8s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Fri Feb 28 2025 05:45:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 14h 48m 9s ago | client_version | ∞ | Geth/v10.0.0/drpc |
