RPC Endpoint Details
| EndpointID: | dfc0ec3857f0514e |
|---|---|
| Name | Compound Polygon |
| URL | https://node-provider.compound.finance/polygon-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | Polygon / chain_id: 137 |
|---|
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | mainnet-bor |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | polygon-archive |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445594 |
| Reported Ago | 9m 41s ago |
| Latest Block* | 87328311 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.04 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.96 / 2.10 |
| Client Version* | bor/mainnet-bor-full-rpc-0/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 |
| bor/mainnet-bor-full-rpc-1/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 | |
| bor/mainnet-bor-full-rpc-2/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 | |
| bor/mainnet-bor-full-rpc-3/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 | |
| bor/polygon-archive-mainnet-use1-0/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.2 | |
| ChainId* | 137 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | bor/mainnet-bor-full-rpc-0/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 |
| 2 | bor/mainnet-bor-full-rpc-1/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 |
| 3 | bor/mainnet-bor-full-rpc-2/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 |
| 4 | bor/mainnet-bor-full-rpc-3/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 |
| 5 | bor/polygon-archive-mainnet-use1-0/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.2 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898753 | 18m 48s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847956 | 19m 39s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526192 | 1h 31m 40s ago | 2m 37s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368285 | 1h 34m 18s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669162 | 3h 9m 17s ago | 9m 33s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:15 UTC | 1779553095963 | 3h 18m 51s ago | 1h 17m 41s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:00:34 UTC | 1779548434319 | 4h 36m 32s ago | 7m 43s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:52:50 UTC | 1779547970832 | 4h 44m 16s ago | 17m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949332 | 5h 1m 17s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920791 | 5h 1m 46s ago | 2h 55m 21s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 41s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 87328311 | 1779564253000 | 0x0a5f...ed17b9 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328293 | 1779564221000 | 0x33cd...82106e | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328276 | 1779564191000 | 0xced3...4dbb63 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328242 | 1779564132000 | 0xc287...5dee2c | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328208 | 1779564072000 | 0x98b0...5c7d17 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328209 | 1779564074000 | 0xda9f...f7969b | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 24s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 87328156 | 1779563981000 | 0x6a4c...f0fadf | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328139 | 1779563952000 | 0x1e66...f81f60 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273105 |
| Reported At | |
| Number | 87328311 |
| Hash | 0x0a5f...ed17b9 |
| Timestamp | 1779564253 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.04 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.96 / 2.10 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445594 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 87328739 | 1779565002 | 0xc50f...81a1e9 | 6440 | 1779565008257 |
| ash-hz | ✅ | 87328739 | 1779565002 | 0xc50f...81a1e9 | 31 | 1779565001887 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21460 | 1779564576003 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 137 | 12m 17s ago |
| Client Version | bor/mainnet-bor-full-rpc-1/v2.8.0/linux-arm64/go1.26.2 | 16m 56s ago |
| Is Syncing | false | 7m 30s ago |
| Peer Count | 100 | 21m 15s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 29s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 6s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 25m 59s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 21m 13s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 51m 36s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1h 51m 27s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m 27s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 30s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 32m 12s ago | headers | 3h 15m 1s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 47m 14s ago | headers | 1401h 26m 7s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 11:23:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 9h 13m 21s ago | headers | 5m 10s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 11:18:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 9h 18m 32s ago | headers | 29m 58s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 10:48:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 9h 48m 31s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 10:43:38 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 9h 53m 28s ago | headers | 1h 15m 4s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 09:28:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 11h 8m 33s ago | headers | 4m 52s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 09:23:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 11h 13m 25s ago | headers | 55m 6s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 08:28:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 12h 8m 32s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 08:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 12h 13m 26s ago | headers | 1h 14m 57s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |

