RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 05cdee569817aa12 |
|---|---|
| Name | Compound Base |
| URL | https://node-provider.compound.finance/base-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445594 |
| Reported Ago | 9m 23s ago |
| Latest Block* | 46387452 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.31 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.77 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.7.6 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445600 | 9m 23s ago | 9m 7s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898470 | 18m 31s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847972 | 19m 21s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526749 | 1h 31m 22s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368285 | 1h 34m 1s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669158 | 3h 9m ago | 9m 33s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:15 UTC | 1779553095963 | 3h 18m 33s ago | 1h 42m 26s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949238 | 5h 1m ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920795 | 5h 1m 28s ago | 2h 4m 7s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:31:12 UTC | 1779539472866 | 7h 5m 36s ago | 35m 43s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 23s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387452 | 1779564251000 | 0x134d...a80bef | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 16s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46387437 | 1779564221000 | 0x7ed2...548a78 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387422 | 1779564191000 | 0x3837...10f7b6 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387392 | 1779564131000 | 0x0a69...73b267 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387332 | 1779564011000 | 0x60d6...e5b2f5 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387362 | 1779564071000 | 0xe972...8d7f49 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 49s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 49s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387317 | 1779563981000 | 0x7414...d1d424 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387302 | 1779563951000 | 0x9f3a...bcdeb8 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 31s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273099 |
| Reported At | |
| Number | 46387452 |
| Hash | 0x134d...a80bef |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.31 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.77 / 2 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445594 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387827 | 1779565001 | 0x3d27...33f50d | 6443 | 1779565008257 |
| ash-hz | ✅ | 46387827 | 1779565001 | 0x3d27...33f50d | 38 | 1779565001893 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21462 | 1779564576003 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 12m ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.7.6 | 16m 49s ago |
| Is Syncing | false | 7m 13s ago |
| Peer Count | 100 | 20m 57s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 11s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 7s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 25m 41s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 20m 55s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 3s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 17m 50s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 50s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 151d 14h 58m 15s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 12s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 31m 50s ago | headers | 3h 15m 6s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 46m 57s ago | headers | 1405h 6m 14s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 07:43:37 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 12h 53m 11s ago | headers | 5m | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 07:38:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 12h 58m 12s ago | headers | 59m 59s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 06:38:37 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 13h 58m 12s ago | headers | 4m 57s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 06:33:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 14h 3m 10s ago | headers | 2h 30m | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 16 2026 04:03:38 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 16h 33m 10s ago | headers | 5m 4s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 16 2026 03:58:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 16h 38m 15s ago | headers | 610h 16m 12s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Wed Jan 21 2026 17:42:21 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 122d 2h 54m 27s ago | headers | 4m 55s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Jan 21 2026 17:37:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 122d 2h 59m 23s ago | headers | 1135h 20m 41s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |

