RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0359f132fbca5c11 |
|---|---|
| Name | Compound Arbitrum |
| URL | https://node-provider.compound.finance/arbitrum-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445594 |
| Reported Ago | 9m 41s ago |
| Latest Block* | 465935196 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 6.45 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.15 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
| ChainId* | 42161 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898471 | 18m 48s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847970 | 19m 38s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526749 | 1h 31m 40s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368281 | 1h 34m 18s ago | 3h 27m 27s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920791 | 5h 1m 46s ago | 12m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:22:52 UTC | 1779546172313 | 5h 14m 14s ago | 2h 33m 32s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959418 | 7h 47m 47s ago | 8m 37s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:40:41 UTC | 1779536441923 | 7h 56m 25s ago | 7m 9s | ERROR | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:33:32 UTC | 1779536012732 | 8h 3m 34s ago | 17h 9m 44s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 18:23:48 UTC | 1779474228585 | 1d 1h 13m 18s ago | 31s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 41s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 465935196 | 1779564251000 | 0xbc19...1f8be5 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935076 | 1779564221000 | 0x3cdf...f418f7 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934956 | 1779564191000 | 0xc0c9...834416 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934715 | 1779564132000 | 0xa86b...c520cc | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 25s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 465934474 | 1779564071000 | 0x7d6b...65a9f3 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934261 | 1779564018000 | 0xf656...f1c47f | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934115 | 1779563981000 | 0xd9ab...b26540 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465933995 | 1779563951000 | 0x3277...d4e1ed | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273106 |
| Reported At | |
| Number | 465935196 |
| Hash | 0xbc19...1f8be5 |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 6.45 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.15 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445594 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 465938201 | 1779565001 | 0x710f...23defd | 6445 | 1779565008257 |
| ash-hz | ✅ | 465938201 | 1779565001 | 0x710f...23defd | 66 | 1779565001922 |
| sin-do | ✅ | 465936411 | 1779564554 | 0x90a6...ccb582 | 987 | 1779564555527 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 12m 17s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 16m 56s ago |
| Is Syncing | false | 7m 30s ago |
| Peer Count | 100 | 21m 15s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 29s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 6s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 25m 59s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 21m 13s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 48m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 37m 7s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 151d 14h 58m 32s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 30s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 32m 7s ago | headers | 3h 15m 6s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 47m 14s ago | headers | 2280h 37m 38s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Sat Jan 10 2026 20:12:13 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 133d 24m 53s ago | headers | 4m 53s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Sat Jan 10 2026 20:07:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 133d 29m 46s ago | headers | 201h 48m 57s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Jan 02 2026 10:18:22 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 10h 18m 44s ago | headers | 4m 42s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Jan 02 2026 10:13:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 10h 23m 27s ago | headers | 671h 56m 55s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 20m 22s ago | headers | 24m 58s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 21s ago | headers | 967h 47m 13s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Sun Oct 26 2025 02:04:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 209d 18h 32m 35s ago | headers | 135h 28m 48s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Oct 20 2025 11:35:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 10h 1m 24s ago | headers | 2h 40m 1s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

