RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | f850f1273d3f93f7 |
| Name | Lisk |
| Bundle | lisk |
| URL | https://rpc.api.lisk.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:09:53 UTC |
| Chain | Lisk / chain_id: 1135 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566598516 |
| Report Created Ago | 7m 6s ago |
| Latest Block* | 32418901 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.08 / 2 |
| Client Version* | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1135 |
| Peer Count* | 5 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 32418901 | 1779566593 | 0x677b...ce28df | 1684 | Sat, 23 May 2026 20:03:18 UTC | 7m 6s ago |
| ✅ | 32418869 | 1779566529 | 0x7d73...e4c1ab | 1562 | Sat, 23 May 2026 20:02:15 UTC | 8m 9s ago |
| ✅ | 32418859 | 1779566509 | 0x5440...d9d49f | 42527 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 8m 10s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 20847 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 32s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20336 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 32s ago | ||
| ✅ | 32418789 | 1779566369 | 0x2499...bfb062 | 311 | Sat, 23 May 2026 19:59:32 UTC | 10m 52s ago |
| ✅ | 32418781 | 1779566353 | 0x9215...f148a4 | 312 | Sat, 23 May 2026 19:59:17 UTC | 11m 7s ago |
| ✅ | 32418774 | 1779566339 | 0xe857...166af6 | 313 | Sat, 23 May 2026 19:59:02 UTC | 11m 22s ago |
| ✅ | 32418766 | 1779566323 | 0xaae9...a4eebc | 310 | Sat, 23 May 2026 19:58:47 UTC | 11m 37s ago |
| ✅ | 32418759 | 1779566309 | 0xcbd1...fa9152 | 327 | Sat, 23 May 2026 19:58:32 UTC | 11m 52s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566598516 |
| Reported At | |
| Number | 32418901 |
| Hash | 0x677b...ce28df |
| Timestamp | 1779566593 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.08 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566512835 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1135 | 15m 42s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 8m 11s ago |
| Is Syncing | false | 6m 22s ago |
| Peer Count | 5 | 15m 42s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 19s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 1m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 44eebd...d69bf2 | 11m 22s ago |
| Response Headers | 2 headers | 15m 40s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 57s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 42m 59s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 43m 41s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 35s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 42m 15s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 36s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 31m 11s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 8m 11s ago |

