RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ee8ed59fe0c22002 |
|---|---|
| Name | Alchemy Worldchain RPC |
| Bundle | worldchain |
| URL | https://worldchain-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | World / chain_id: 480 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576270 |
| Reported Ago | 4m 42s ago |
| Latest Block* | 29147203 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.12 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 480 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:27:25 UTC | 1777631245686 | 22d 9h 6m 53s ago | 12h 10m | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:17:25 UTC | 1777587445367 | 22d 21h 16m 53s ago | 3m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233064 | 22d 21h 20m 25s ago | 14h 12m 27s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 08:01:26 UTC | 1777536086044 | 23d 11h 32m 52s ago | 1m 15s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 08:00:10 UTC | 1777536010964 | 23d 11h 34m 8s ago | 22h 42m 45s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:17:25 UTC | 1777454245024 | 24d 10h 16m 53s ago | 3h 14m 28s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576994 | 24d 13h 31m 22s ago | 21h 9m 22s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:53:34 UTC | 1777366414207 | 25d 10h 40m 44s ago | 12m 14s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 08:41:20 UTC | 1777365680170 | 25d 10h 52m 58s ago | 9h 21m 46s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Apr 2026 23:19:33 UTC | 1777331973970 | 25d 20h 14m 45s ago | 9m 17s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 42s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 13m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 16m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 20m 40s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 22m 40s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 23m 44s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 26m 39s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 26m 50s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630048230 |
| Reported At | |
| Number | 29147203 |
| Hash | 0xe81b...11f615 |
| Timestamp | 1777630045 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.12 / 2 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576270 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 64 | 1779564819202 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 22 | 1779564818771 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104393 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 480 | 22d 11h 42m 56s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 29m 30s ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 42m 53s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 59m 11s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 33, NS: 2 | 18m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 23m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 18m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 29s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 28s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 36s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 25s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 11h 55m 47s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 33m 39s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 17:05:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 28m 36s ago | headers | 1566h 31m 52s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 25 2026 09:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 11h 28s ago | headers | 10h 4s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 23:33:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 21h 33s ago | headers | 14m 58s | Header fields (1): server | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 23:18:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 21h 15m 32s ago | headers | 3h 4s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Feb 24 2026 20:18:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 88d 15m 37s ago | headers | 2646h 40m 54s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Thu Nov 06 2025 13:37:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 6h 56m 32s ago | headers | 2676h 32m 1s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 18 2025 02:05:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 28m 34s ago | headers | 446h 19m 59s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 33m 54s ago | chain_id | 14m 53s | 480 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 48m 47s ago | chain_id | 8h 15m 6s | 480 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 3m 54s ago | chain_id | 14m 52s | 480 |

