RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a3ffa4abefc5f8d7 |
|---|---|
| Name | Mode Network RPC |
| Bundle | mode |
| URL | https://mainnet.mode.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:09:53 UTC |
| Chain | Mode / chain_id: 34443 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576473 |
| Reported Ago | 3m 5s ago |
| Latest Block* | 39698374 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.14 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | -7.27 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 34443 |
| Peer Count* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576075 | 3m 6s ago | 5m 2s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273569 | 8m 8s ago | 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213955 | 9m 8s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213939 | 9m 8s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186678 | 9m 35s ago | 1h 19m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:32 UTC | 1779559412343 | 1h 29m 9s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:32 UTC | 1779559352353 | 1h 30m 9s ago | 1h 34m 43s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669337 | 3h 4m 52s ago | 29s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639975 | 3h 5m 22s ago | 29m 31s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 15:57:48 UTC | 1779551868798 | 3h 34m 53s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 39698374 | 1779564331000 | 0xbf24...9445db | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 5s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39698364 | 1779564311000 | 0x86d5...8c36a9 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39698420 | 1779564423000 | 0xd22e...4eb640 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39698382 | 1779564347000 | 0x02b5...83be95 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 16s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 39698344 | 1779564271000 | 0x605b...be36f7 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 8s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 39698345 | 1779564273000 | 0x5ddb...a03ba7 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 8s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 39698330 | 1779564243000 | 0xf04f...8cc432 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 38s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 39698329 | 1779564241000 | 0xbdce...7f772b | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39698314 | 1779564211000 | 0xc804...024551 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 39698307 | 1779564197000 | 0x3469...f69f12 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 8s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576473 |
| Reported At | |
| Number | 39698374 |
| Hash | 0xbf24...9445db |
| Timestamp | 1779564331 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.14 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | -7.27 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 16m 39s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779552962329 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 39698584 | 1779564751 | 0xaa4c...5329dd | 265 | 1779564752375 |
| ash-hz | ✅ | 39698584 | 1779564751 | 0xaa4c...5329dd | 86 | 1779564752225 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21547 | 1779564488656 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 34443 | 12m 32s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 12m 16s ago |
| Is Syncing | false | 3m 5s ago |
| Peer Count | 10 | 16m 49s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 48s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 33, NS: 2 | 9m 36s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 70ea88...237028 | 21m 34s ago |
| Response Headers | 5 headers | 3m 5s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 37s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 32s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 16s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 54m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 15m 58s ago | headers | 24m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 40m 57s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 1s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 46m 56s ago | headers | 921h 34m 58s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu May 22 2025 02:10:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 1d 19h 21m 56s ago | headers | 1355h 53s | Header fields (1): vary | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 14:09:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 22m 49s ago | headers | ∞ | Header fields (1): vary | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 22m 51s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 22m 51s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 22m 51s ago | chain_id | ∞ | 34443 |

