RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a2b0ffa78f747f3f |
|---|---|
| Name | IkonChain Gelato RPC |
| Bundle | ikonchain |
| URL | https://rpc-gel.inkonchain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:09:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576690 |
| Reported Ago | 3m 27s ago |
| Latest Block* | 46065910 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.73 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 1779564245139 | 8m 59s ago | 1s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243833 | 9m ago | 1h 19m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:05 UTC | 1779559445103 | 1h 28m 59s ago | 1m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368759 | 1h 30m 15s ago | 5h 33m 24s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364718 | 7h 3m 39s ago | 33m 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:28 UTC | 1779537328861 | 7h 37m 35s ago | 4m 42s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046058 | 7h 42m 18s ago | 44s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:01 UTC | 1779537001723 | 7h 43m 2s ago | 15m 23s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077870 | 7h 58m 26s ago | 1h 58m 13s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077868 | 7h 58m 26s ago | 1h 58m 13s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065910 | 1779564321000 | 0x347b...4172fe | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065934 | 1779564345000 | 0x6700...6af02c | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 5m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065850 | 1779564261000 | 0x2131...991e1e | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065830 | 1779564241000 | 0x78cd...2f32c2 | Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 8m 59s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46065816 | 1779564227000 | 0x559e...55416f | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065790 | 1779564201000 | 0x222c...bbb6e0 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 30s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46065634 | 1779564045000 | 0x6c85...271cb6 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46065690 | 1779564101000 | 0xc9e0...45e59c | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065650 | 1779564061000 | 0xb6cc...a7fcf6 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065604 | 1779564015000 | 0x31ab...ca8028 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 4s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576690 |
| Reported At | |
| Number | 46065910 |
| Hash | 0x347b...4172fe |
| Timestamp | 1779564321 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.73 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564095738 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46066352 | 1779564763 | 0xa658...957ab0 | 58 | 1779564766987 |
| ash-hz | ✅ | 46066350 | 1779564761 | 0xc8bb...40c1db | 102 | 1779564764691 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21490 | 1779564488353 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 12m 54s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 | 12m 53s ago |
| Is Syncing | false | 3m 27s ago |
| Peer Count | 6 | 5m 59s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 38s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 11m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 41370e...ffa94a | 21m 56s ago |
| Response Headers | 4 headers | 17m 10s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 44s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1h 32m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 26s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 26s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 261d 14h 31m 28s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 26s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 21m 21s ago | headers | 19m 57s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 19s ago | headers | 3815h 6m | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 05 2025 14:17:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 6h 15m 21s ago | peer_count | 1298h 31m 15s | 0 | > 0 |
| Fri Sep 12 2025 12:46:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 253d 8h 46m 37s ago | peer_count | 4077h 36m 36s | > 0 | 0 |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 47m 19s ago | headers | 398h 14m 47s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jun 12 2025 21:30:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 345d 2m 7s ago | headers | 50m | Header fields (4): server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jun 12 2025 20:40:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 345d 52m 8s ago | headers | 1886h 58m 1s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 23m 13s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 04:42:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 50m 9s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 04:42:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 50m 12s ago | is_syncing | ∞ | false |

