RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7096345de935bab3 |
|---|---|
| Name | Arena Z |
| Bundle | arena-z |
| URL | https://rpc.arena-z.gg/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:09:53 UTC |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445599 |
| Reported Ago | 7m 30s ago |
| Latest Block* | 24099099 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.44 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.27 / N/A |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 7897 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120459 | 12m 56s ago | 1h 19m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368561 | 1h 32m 7s ago | 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339706 | 1h 32m 36s ago | 3m 25s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:58:54 UTC | 1779559134237 | 1h 36m 2s ago | 12m 21s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:46:32 UTC | 1779558392813 | 1h 48m 23s ago | 28m 42s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:50 UTC | 1779556670151 | 2h 17m 6s ago | 26m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:33 UTC | 1779555093184 | 2h 43m 23s ago | 23m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669169 | 3h 7m 7s ago | 15m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:12:02 UTC | 1779552722866 | 3h 22m 53s ago | 16m 47s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:55:15 UTC | 1779551715856 | 3h 39m 40s ago | 13m 12s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 24099099 | 1779564281000 | 0x7f2b...a63f75 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 30s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 53s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 13m 43s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 24098967 | 1779564017000 | 0x74fd...32a201 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 24098934 | 1779563951000 | 0x1fb4...11e08f | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 38s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445599 |
| Reported At | |
| Number | 24099099 |
| Hash | 0x7f2b...a63f75 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.44 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.27 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273106 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 24099399 | 1779564881 | 0xe422...97a128 | 94 | 1779564882057 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5833 | 1779564857934 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20697 | 1779564424225 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7897 | 14m 46s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 14m 46s ago |
| Is Syncing | false | 5m 20s ago |
| Peer Count | 1 | 53d 11h 54m 23s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 7m 30s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 33, NS: 2 | 11m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, a00e1c...e5553f | 23m 48s ago |
| Response Headers | 1 headers | 19m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 36s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1h 59m 33s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7m 30s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 14m 18s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 283d 6h 18m 41s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 12d 9h 46m 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 19s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Mar 31 2026 12:56:12 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 53d 8h 38m 44s ago | headers | 18h 11m 26s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (1): vary |
| Mon Mar 30 2026 18:44:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 2h 50m 11s ago | headers | 1h 23m 28s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 17:21:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 4h 13m 39s ago | headers | 5h 48m 54s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 11:32:21 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 10h 2m 34s ago | headers | 3h 11m 46s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 08:20:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 13h 14m 20s ago | headers | 33m 9s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 07:47:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 13h 47m 30s ago | headers | 2h 24m 14s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 05:23:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 16h 11m 45s ago | headers | 2h 35m 51s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 02:47:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 18h 47m 37s ago | headers | 10m 2s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 02:37:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 18h 57m 40s ago | headers | 53m 16s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Mon Mar 30 2026 01:43:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 19h 50m 56s ago | headers | 4h 3m 59s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
