RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0ab7546615cafa71 |
|---|---|
| Name | Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576149 |
| Reported Ago | 5m 21s ago |
| Latest Block* | 45420349 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.13 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:27:25 UTC | 1777631245571 | 22d 9h 7m 31s ago | 4h 13m 59s | UP | ERROR |
| Fri, 01 May 2026 06:13:26 UTC | 1777616006021 | 22d 13h 21m 31s ago | 2h 12s | ERROR | UP |
| Fri, 01 May 2026 04:13:13 UTC | 1777608793311 | 22d 15h 21m 44s ago | 5h 55m 47s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:17:25 UTC | 1777587445350 | 22d 21h 17m 31s ago | 3m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233064 | 22d 21h 21m 4s ago | 36h 56m 27s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:17:25 UTC | 1777454245178 | 24d 10h 17m 32s ago | 7m 42s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 09:09:42 UTC | 1777453782321 | 24d 10h 25m 15s ago | 2h 56m 8s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 06:13:33 UTC | 1777443213847 | 24d 13h 21m 23s ago | 10m 36s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576962 | 24d 13h 32m ago | 21h 9m 22s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:53:34 UTC | 1777366414210 | 25d 10h 41m 23s ago | 12m 34s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 11m 16s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 14m 26s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 17m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 21m 18s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 23m 18s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 24m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 18s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 27m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630046053 |
| Reported At | |
| Number | 45420349 |
| Hash | 0x820f...47f3ea |
| Timestamp | 1777630045 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.13 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576149 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 71 | 1779564819200 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 31 | 1779564818779 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104401 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 22d 11h 45m 4s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 30m 8s ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 43m 32s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 59m 50s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 19m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 23m 50s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 19m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20m 7s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 6s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 39s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 4s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 3s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 19h 56m 47s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 17s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 17:05:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 29m 14s ago | headers | 1566h 31m 52s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 25 2026 09:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 11h 1m 7s ago | headers | 13h 15m 8s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 20:18:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 88d 16m 15s ago | headers | 2663h 25m 55s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Nov 05 2025 20:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 23h 42m 11s ago | headers | 2855h 22m 15s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Jul 09 2025 22:30:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 317d 23h 4m 27s ago | headers | 250h 44m 45s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 34m 32s ago | chain_id | 14m 53s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 49m 26s ago | chain_id | 8h 15m 6s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 4m 32s ago | chain_id | 14m 52s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 19m 24s ago | chain_id | 1h 4s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 19m 29s ago | chain_id | 15m 3s | 8453 | 8453 |

