RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | e153176fa59ce852 |
| Name | Sonic RPC |
| Bundle | sonic |
| URL | https://rpc.soniclabs.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566598513 |
| Report Created Ago | 6m 49s ago |
| Latest Block* | 71270075 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.07 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 71270075 | 1779566595 | 0xbdbf...31cc93 | 1774 | Sat, 23 May 2026 20:03:18 UTC | 6m 49s ago |
| ✅ | 71270031 | 1779566532 | 0x7599...44f9e9 | 1452 | Sat, 23 May 2026 20:02:15 UTC | 7m 53s ago |
| ✅ | 71270014 | 1779566511 | 0xf5e0...b55395 | 20630 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 54s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21310 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 8m 57s ago | ||
| ✅ | 71269890 | 1779566363 | 0xcffe...3a70d6 | 287 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 43s ago |
| ✅ | 71269878 | 1779566343 | 0x3a27...4427d4 | 367 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 2s ago |
| ✅ | 71269866 | 1779566323 | 0x86a9...c03c62 | 304 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 23s ago |
| ✅ | 71269855 | 1779566303 | 0xc984...9aaae8 | 326 | Sat, 23 May 2026 19:58:25 UTC | 11m 43s ago |
| ✅ | 71269842 | 1779566283 | 0x8b16...ee11a1 | 309 | Sat, 23 May 2026 19:58:05 UTC | 12m 3s ago |
| ✅ | 71269831 | 1779566261 | 0x11ce...e94630 | 304 | Sat, 23 May 2026 19:57:44 UTC | 12m 23s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 49s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566598513 |
| Reported At | |
| Number | 71270075 |
| Hash | 0xbdbf...31cc93 |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.07 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566470351 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 8m 35s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | 8m 35s ago |
| Is Syncing | false | 15m 26s ago |
| Peer Count | 48 | 15m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 25s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 24, NS: 2 | 15m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, d6b10c...ad0df6 | 11m 2s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 15m 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 20m 24s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 6s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 57s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 21h 40m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 9s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 36s ago |

