RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | d122ef88cf40fb6b |
| Name | Arbitrum Public RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb1.arbitrum.io/rpc |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.10.1-rc.2 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618989 |
| Report Created Ago | 6m 29s ago |
| Latest Block* | 465944583 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.44 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.69 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | |
| ChainId* | 42161 |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| 2 | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 465944583 | 1779566595 | 0x72ed...7d8d91 | 22256 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 29s ago |
| ✅ | 465944331 | 1779566532 | 0xa703...3ba7da | 751 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 54s ago |
| ✅ | 465944249 | 1779566512 | 0x3c1a...f657ea | 20635 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 55s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21319 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 8m 58s ago | ||
| ✅ | 465943652 | 1779566363 | 0x83c4...d194c4 | 242 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 43s ago |
| ✅ | 465943576 | 1779566344 | 0xb405...8a61df | 335 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | 465943493 | 1779566323 | 0xfd8e...e45f5f | 262 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 23s ago |
| ✅ | 465943413 | 1779566303 | 0xb781...802344 | 245 | Sat, 23 May 2026 19:58:24 UTC | 11m 43s ago |
| ✅ | 465943334 | 1779566284 | 0xaed0...0d3a51 | 256 | Sat, 23 May 2026 19:58:04 UTC | 12m 3s ago |
| ✅ | 465943254 | 1779566264 | 0x2317...a0b6ec | 238 | Sat, 23 May 2026 19:57:44 UTC | 12m 23s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 29s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618989 |
| Reported At | |
| Number | 465944583 |
| Hash | 0x72ed...7d8d91 |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.44 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.69 / 0.26 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566470351 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 8m 58s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 8m 36s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 682bc8...a46106 | 11m 2s ago |
| Response Headers | 3 headers | 15m 24s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 2h 20m 9s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 7s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 41s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 58s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 11h 55m 22s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 4d 12h 57m 23s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 36s ago |

