RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | a3ca237f8cea6fca |
| Name | Mode RPC |
| Bundle | mode |
| URL | https://mainnet.mode.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Mode / chain_id: 34443 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566598503 |
| Report Created Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 39699506 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 9.44 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 34443 |
| Peer Count* | 10 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 39699506 | 1779566595 | 0x7406...df03bc | 1709 | Sat, 23 May 2026 20:03:18 UTC | 6m 53s ago |
| ✅ | 39699454 | 1779566491 | 0x29f7...4f8241 | 42545 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 58s ago |
| ✅ | 39699475 | 1779566533 | 0x8a82...f8bd01 | 847 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 58s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 20334 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 19s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20855 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 19s ago | ||
| ✅ | 39699394 | 1779566371 | 0x6537...8afe06 | 179 | Sat, 23 May 2026 19:59:32 UTC | 10m 40s ago |
| ✅ | 39699387 | 1779566357 | 0x1bcd...4696b4 | 178 | Sat, 23 May 2026 19:59:17 UTC | 10m 55s ago |
| ✅ | 39699379 | 1779566341 | 0x1a4b...a9f213 | 171 | Sat, 23 May 2026 19:59:02 UTC | 11m 10s ago |
| ✅ | 39699372 | 1779566327 | 0x87e0...7b7c85 | 170 | Sat, 23 May 2026 19:58:47 UTC | 11m 25s ago |
| ✅ | 39699364 | 1779566311 | 0xd813...1bf016 | 171 | Sat, 23 May 2026 19:58:32 UTC | 11m 40s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566598503 |
| Reported At | |
| Number | 39699506 |
| Hash | 0x7406...df03bc |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 9.44 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566512847 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 34443 | 8m 39s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 8m 39s ago |
| Is Syncing | false | 15m 30s ago |
| Peer Count | 10 | 15m 30s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 29s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 33, NS: 2 | 15m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 70ea88...237028 | 11m 11s ago |
| Response Headers | 5 headers | 15m 28s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 13s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 10s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 40s ago |
