RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a23538db26b1d573 |
|---|---|
| Name | Goat RPC |
| Bundle | goat |
| URL | https://rpc.goat.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.4.2-goat |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564465935 |
| Reported Ago | 6m 16s ago |
| Latest Block* | 12539287 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.38 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.72 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.4.2-goat-5b7af19e-20260317/linux-amd64/go1.25.8 |
| ChainId* | 2345 |
| Peer Count* | 3 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 20 May 2026 08:55:39 UTC | 1779267339725 | 3d 10h 38m 22s ago | 3h 58m 13s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:57:26 UTC | 1779253046696 | 3d 14h 36m 35s ago | 22h 3m 38s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 06:53:47 UTC | 1779173627745 | 4d 12h 40m 14s ago | 1m 1s | STUCK | UP |
| Tue, 19 May 2026 06:52:45 UTC | 1779173565845 | 4d 12h 41m 16s ago | 92h 40m 1s | UP | STUCK |
| Fri, 15 May 2026 10:12:44 UTC | 1778839964315 | 8d 9h 21m 18s ago | 0s | ERROR | UP |
| Fri, 15 May 2026 10:12:44 UTC | 1778839964169 | 8d 9h 21m 18s ago | 70h 51m 59s | UP | ERROR |
| Tue, 12 May 2026 11:20:45 UTC | 1778584845068 | 11d 8h 13m 17s ago | 24s | ERROR | UP |
| Tue, 12 May 2026 11:20:20 UTC | 1778584820496 | 11d 8h 13m 41s ago | 61h 35m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 09 May 2026 21:45:08 UTC | 1778363108648 | 13d 21h 48m 53s ago | 2h 7m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 09 May 2026 19:37:47 UTC | 1778355467774 | 13d 23h 56m 14s ago | 6h 31m 58s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 12539287 | 1779564302000 | 0x1f43...32bfba | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 6m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539262 | 1779564216000 | 0xf217...356278 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539228 | 1779564099000 | 0x47ed...eef041 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539210 | 1779564038000 | 0xc351...2930dd | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 58s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 13m 31s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 12539175 | 1779563918000 | 0x0b5a...2def17 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539158 | 1779563859000 | 0xa0bc...d38062 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 16m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539140 | 1779563797000 | 0x6847...a13853 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 17m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539126 | 1779563749000 | 0x558a...6f8b8c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12539105 | 1779563677000 | 0x4caf...226ef7 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 8s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465935 |
| Reported At | |
| Number | 12539287 |
| Hash | 0x1f43...32bfba |
| Timestamp | 1779564302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.38 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.72 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 13m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564030907 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 12539437 | 1779564817 | 0xa89a...319cb6 | 707 | 1779564821020 |
| ash-hz | ✅ | 12539437 | 1779564817 | 0xa89a...319cb6 | 21 | 1779564819833 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64173 | 1779564553516 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 2345 | 14m 16s ago |
| Client Version | Geth/v0.4.2-goat-5b7af19e-20260317/linux-amd64/go1.25.8 | 13m 51s ago |
| Is Syncing | false | 23m 25s ago |
| Peer Count | 3 | 13m 24s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 23m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 12m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 392a02...2beacc | 22m 54s ago |
| Response Headers | 1 headers | 23m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 15d 19h 53m 52s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 4h 41m 11s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 25s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 43m 48s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 24s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 325d 7h 48m 16s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 24s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Mar 02 2026 10:43:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 9h 50m 18s ago | peer_count | 9m 53s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 02 2026 10:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 10h 12s ago | peer_count | 20m 7s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 02 2026 10:13:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 10h 20m 19s ago | peer_count | 9m 47s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 02 2026 10:03:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 10h 30m 7s ago | peer_count | 2h 20m 10s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 02 2026 07:43:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 12h 50m 18s ago | peer_count | 9m 49s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 02 2026 07:33:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 82d 13h 8s ago | peer_count | 294h 10m 11s | > 0 | 0 |
| Mon Feb 23 2026 01:53:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 89d 18h 40m 16s ago | is_syncing | 9m 56s | true | false |
| Mon Feb 23 2026 01:43:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 89d 18h 50m 13s ago | is_syncing | 7812h 39m 22s | false | true |
| Wed Feb 18 2026 01:23:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 94d 19h 10m 20s ago | peer_count | 8h 10m 6s | 0 | > 0 |
| Tue Feb 17 2026 17:13:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 95d 3h 20m 27s ago | peer_count | 19m 54s | > 0 | 0 |