RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 7e2203115e72bd40 |
| Name | Mantle RPC |
| Bundle | mantle |
| URL | https://rpc.mantle.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Mantle / chain_id: 5000 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.16.5 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619192 |
| Report Created Ago | 6m 28s ago |
| Latest Block* | 95718019 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.16.5-stable-c739e50e/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 5000 |
| Peer Count* | 35 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 21290 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 28s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 41127 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 50s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20296 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 53s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20414 | Sat, 23 May 2026 20:00:49 UTC | 9m 18s ago | ||
| ✅ | 95718019 | 1779566350 | 0xb0ee...2c1181 | 23 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 55s ago |
| ✅ | 95718004 | 1779566320 | 0x6910...32711c | 21 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 11m 25s ago |
| ✅ | 95717989 | 1779566290 | 0x0a09...eaa705 | 12 | Sat, 23 May 2026 19:58:12 UTC | 11m 55s ago |
| ✅ | 95717974 | 1779566260 | 0xe28f...0d1845 | 15 | Sat, 23 May 2026 19:57:41 UTC | 12m 25s ago |
| ✅ | 95717959 | 1779566230 | 0x1cfa...5f7d77 | 16 | Sat, 23 May 2026 19:57:11 UTC | 12m 55s ago |
| ✅ | 95717945 | 1779566202 | 0xe5d5...273e66 | 1537 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 23s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352011 |
| Reported At | |
| Number | 95718019 |
| Hash | 0xb0ee...2c1181 |
| Timestamp | 1779566350 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619192 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5000 | 8m 56s ago |
| Client Version | Geth/v1.16.5-stable-c739e50e/linux-amd64/go1.24.13 | 8m 34s ago |
| Is Syncing | false | 15m 25s ago |
| Peer Count | 35 | 51d 14h 45m 44s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 24s ago |
| DNS | A: 4, AAAA: 0, CNAME: 29, NS: 2, HTTPS: 6 | 46s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 5316c2...476dc8 | 11m 1s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 15m 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 20m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 5s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 57s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 10m 13s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 53s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 35s ago |

