RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 6edf61e351c982c4 |
|---|---|
| Name | Sei Chain RPC |
| Bundle | sei |
| URL | https://evm-rpc.sei-apis.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Sei / chain_id: 1329 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | linux-amd64 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445956 |
| Reported Ago | 5m 48s ago |
| Latest Block* | 209264499 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 12.35 / 2.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.08 / 0.50 |
| Client Version* | Geth/linux-amd64/go1.25.8 |
| ChainId* | 1329 |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:38:41 UTC | 1779561521754 | 54m 32s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:37:40 UTC | 1779561460884 | 55m 33s ago | 30m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601161 | 1h 26m 33s ago | 1m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:55 UTC | 1779559495725 | 1h 28m 18s ago | 5h 32m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561335 | 7h 33s ago | 48m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661094 | 7h 48m 53s ago | 4h 25m 39s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 07:18:41 UTC | 1779520721298 | 12h 14m 33s ago | 6m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:12:40 UTC | 1779520360236 | 12h 20m 34s ago | 26h 10m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:48 UTC | 1779426108119 | 1d 14h 31m 26s ago | 1m 37s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:10 UTC | 1779426010435 | 1d 14h 33m 4s ago | 39h 3m 22s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 209264499 | 1779564304000 | 0x381f...b0dc5c | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209264283 | 1779564219000 | 0x6569...225e9f | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263973 | 1779564100000 | 0x0d22...3bcfe7 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263815 | 1779564039000 | 0x9478...e33468 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263706 | 1779563998000 | 0x59cd...342333 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263501 | 1779563920000 | 0x7b3c...916c7e | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 33s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 209263342 | 1779563859000 | 0x3ae3...df6154 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263186 | 1779563799000 | 0x58d3...034da0 | Sat, 23 May 2026 19:16:41 UTC | 16m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209263060 | 1779563752000 | 0x729b...affe42 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 209262863 | 1779563680000 | 0x75b8...6c1ab4 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 20s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445956 |
| Reported At | |
| Number | 209264499 |
| Hash | 0x381f...b0dc5c |
| Timestamp | 1779564304 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 12.35 / 2.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.08 / 0.50 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 44m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551322307 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 209265622 | 1779564760 | 0xb9b7...f82605 | 775 | 1779564761361 |
| ash-hz | ✅ | 209265618 | 1779564759 | 0x88d4...566e57 | 21 | 1779564759774 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64174 | 1779564553515 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1329 | 13m 28s ago |
| Client Version | Geth/linux-amd64/go1.25.8 | 22m 37s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 37s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d30f2b...a83e77 | 22m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 22m 37s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 35s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 4s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Method N/A | 12m 37s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11h 32m 44s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 54m 46s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 36s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Mar 26 2026 07:17:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 58d 13h 15m 24s ago | headers | 51m 35s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Mar 26 2026 06:26:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 58d 14h 6m 59s ago | headers | 61h 2m 6s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Mar 23 2026 17:24:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 3h 9m 6s ago | headers | 29m 59s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Mar 23 2026 16:54:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 3h 39m 6s ago | headers | 10m 2s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Mar 23 2026 16:44:06 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 3h 49m 8s ago | headers | 8h 49m 58s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Mar 23 2026 07:54:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 12h 39m 7s ago | headers | 9m 58s | Header fields (6): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Mar 23 2026 07:44:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 12h 49m 5s ago | headers | 399h 40m 9s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Mar 06 2026 16:03:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 78d 4h 29m 15s ago | headers | 1338h 56m 42s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Jan 09 2026 21:07:16 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 133d 23h 25m 58s ago | headers | 592h 20m 23s | Header fields (6): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Dec 16 2025 04:46:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 158d 15h 46m 22s ago | headers | 56h 30m | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

