RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 24a1bfb6fa8418bc |
| Name | Scroll RPC |
| Bundle | scroll |
| URL | https://rpc.scroll.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Scroll Mainnet / chain_id: 534352 |
|---|
| Client Name | GethFork |
|---|---|
| Version | 5.10.6-mainnet |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427356 |
| Report Created Ago | 9m 43s ago |
| Latest Block* | 33809890 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 17.16 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40806 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 43s ago | ||
| ✅ | 33809890 | 1779566310 | 0x9a8d...d970ee | 105 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 30s ago |
| ✅ | 33809882 | 1779566218 | 0xaab7...b37ee4 | 125 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 30s ago |
| ✅ | 33809877 | 1779566173 | 0x4e3d...619b82 | 161 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 30s ago |
| ✅ | 33809875 | 1779566132 | 0x4c4e...e00367 | 65 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | 33809870 | 1779566044 | 0xb5c8...cb4b4e | 820 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 29s ago |
| ✅ | 33809866 | 1779566013 | 0x8742...ba257f | 886 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 30s ago |
| ✅ | 33809861 | 1779565910 | 0xad9b...e21e7d | 158 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 30s ago |
| ✅ | 33809859 | 1779565873 | 0x29f6...9d2552 | 21 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 30s ago |
| ✅ | 33809855 | 1779565832 | 0x3fc5...21d32b | 305 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 29s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320037 |
| Reported At | |
| Number | 33809890 |
| Hash | 0x9a8d...d970ee |
| Timestamp | 1779566310 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 17.16 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 43s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427356 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 10m 29s ago |
| Client Version | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 | 20m 26s ago |
| Is Syncing | false | 20m 26s ago |
| Peer Count | 8 | 340d 12h 14m 10s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 7h 12m 54s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 396611...290460 | 11m 5s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 20m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 10m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 24s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 8m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 21s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 6h 10m 2s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 9m ago |
