RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 147d7dc31960a58c |
|---|---|
| Name | BSC Pokt RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc-pokt.nodies.app/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.3 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576408 |
| Reported Ago | 4m 2s ago |
| Latest Block* | 100019786 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.03 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.49 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
| Geth/v1.7.3/linux-amd64/go1.25.9 | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 200 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
| 2 | Geth/v1.7.3/linux-amd64/go1.25.9 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601132 | 1h 26m 58s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:21 UTC | 1779559521503 | 1h 28m 17s ago | 28h 26m 40s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 13:38:40 UTC | 1779457120894 | 1d 5h 54m 58s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060231 | 1d 5h 55m 59s ago | 25h 20m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 12:17:38 UTC | 1779365858299 | 2d 7h 16m 1s ago | 4m 33s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:05 UTC | 1779365585186 | 2d 7h 20m 34s ago | 23h 4m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 13:08:50 UTC | 1779282530492 | 3d 6h 24m 48s ago | 14m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 12:54:31 UTC | 1779281671491 | 3d 6h 39m 7s ago | 3h 58m 42s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348543 | 3d 10h 37m 50s ago | 3h 58m 22s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:57:26 UTC | 1779253046509 | 3d 14h 36m 12s ago | 40h 41s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 100019786 | 1779564340000 | 0x2b1b...8e49b4 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019651 | 1779564279000 | 0xb1d6...a5c0ec | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019520 | 1779564220000 | 0x4fc2...22fd36 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019118 | 1779564039000 | 0x6e7d...47d605 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018985 | 1779563979000 | 0x42f1...04136f | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 13m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018852 | 1779563919000 | 0x3d8f...d63f9d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 58s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 100018721 | 1779563860000 | 0x8183...57b390 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018587 | 1779563800000 | 0x7bca...51f132 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018452 | 1779563739000 | 0x049c...792c0e | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018321 | 1779563680000 | 0x0dd8...217993 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 45s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576408 |
| Reported At | |
| Number | 100019786 |
| Hash | 0x2b1b...8e49b4 |
| Timestamp | 1779564340 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.03 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.49 / 0.75 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 44m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551322124 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 100020721 | 1779564761 | 0xe9ee...551cfc | 1149 | 1779564761357 |
| ash-hz | ✅ | 100020718 | 1779564759 | 0x1af9...ddf34d | 114 | 1779564759858 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64116 | 1779564553412 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 13m 53s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | 13m 28s ago |
| Is Syncing | false | 13m 1s ago |
| Peer Count | 200 | 13m 1s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 13m 1s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f11fa7...9e5c37 | 22m 31s ago |
| Response Headers | 3 headers | 23m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 16h 32m 18s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 53m 34s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17h 13m 45s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 52m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 33m ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 209d 21h 37m 13s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 5m 29s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 1s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 56 | 200 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | false | 0 |
| fsn-hz | 56 | 200 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 56 | 200 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | false | 0 |
| sin-do | 56 | E205: Request Timeout | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | false | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue May 12 2026 16:30:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 5h 3m 11s ago | is_syncing | 10m 7s | true | false |
| Tue May 12 2026 16:20:20 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 5h 13m 18s ago | is_syncing | 262h 53m 46s | false | true |
| Fri May 01 2026 17:26:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 7m 4s ago | is_syncing | 26m 11s | true | false |
| Fri May 01 2026 17:00:23 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 33m 16s ago | is_syncing | 20m 15s | false | true |
| Fri May 01 2026 16:40:07 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 53m 31s ago | is_syncing | 1h 35m 38s | true | false |
| Fri May 01 2026 15:04:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 6h 29m 10s ago | is_syncing | 32h 53m 50s | false | true |
| Thu Apr 30 2026 06:10:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 23d 15h 23m ago | is_syncing | 1h 19m 46s | true | false |
| Thu Apr 30 2026 04:50:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 23d 16h 42m 47s ago | is_syncing | 12h 10m 33s | false | true |
| Wed Apr 29 2026 16:40:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 24d 4h 53m 21s ago | is_syncing | 40m 42s | true | false |
| Wed Apr 29 2026 15:59:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 24d 5h 34m 3s ago | is_syncing | 852h 55m 29s | false | true |

