RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0faa67e49abb6187 |
|---|---|
| Name | Ethereum Merkle RPC |
| Bundle | ethereum |
| URL | https://eth.merkle.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576408 |
| Reported Ago | 3m 51s ago |
| Latest Block* | 24862251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.03 / 12 |
| Client Version* | rpc-proxy |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | server: cloudflare alt-svc: h3=":443"; ma=86400 cf-cache-status: DYNAMIC |
| 2 | server: cloudflare alt-svc: h3=":443"; ma=86400 x-frame-options: SAMEORIGIN |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun, 12 Apr 2026 07:44:51 UTC | 1775979891945 | 41d 11h 48m 35s ago | 1m 40s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sun, 12 Apr 2026 07:43:11 UTC | 1775979791257 | 41d 11h 50m 16s ago | 2h 57m 49s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sun, 12 Apr 2026 04:45:21 UTC | 1775969121946 | 41d 14h 48m 5s ago | 8m 10s | UP | ERROR |
| Sun, 12 Apr 2026 04:37:11 UTC | 1775968631596 | 41d 14h 56m 15s ago | 21m 59s | ERROR | UP |
| Sun, 12 Apr 2026 04:15:11 UTC | 1775967311654 | 41d 15h 18m 15s ago | 9m | UP | ERROR |
| Sun, 12 Apr 2026 04:06:11 UTC | 1775966771628 | 41d 15h 27m 15s ago | 21m | ERROR | UP |
| Sun, 12 Apr 2026 03:45:11 UTC | 1775965511181 | 41d 15h 48m 16s ago | 8m 59s | UP | ERROR |
| Sun, 12 Apr 2026 03:36:11 UTC | 1775964971267 | 41d 15h 57m 16s ago | 20m 59s | ERROR | UP |
| Sun, 12 Apr 2026 03:15:12 UTC | 1775963712210 | 41d 16h 18m 15s ago | 9m | UP | ERROR |
| Sun, 12 Apr 2026 03:06:11 UTC | 1775963171887 | 41d 16h 27m 15s ago | 20m | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 1s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:23:50 UTC | 9m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: tls handshake eof | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 20s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 13m 16s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 46s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 46s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 46s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 33s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 41d 11h 50m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1775979791253 |
| Reported At | |
| Number | 24862251 |
| Hash | 0x3fb1...7f5127 |
| Timestamp | 1775979779 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.03 / 12 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576408 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | 1779564764754 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 1141 | 1779564761352 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64142 | 1779564553444 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 23m 36s ago |
| Client Version | rpc-proxy | 22m 50s ago |
| Is Syncing | false | 22m 50s ago |
| Peer Count | 1 | 32m 47s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 32m 48s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 88a902...89797a | 22m 19s ago |
| Response Headers | 3 headers | 22m 50s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 13m 41s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 13m 16s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 12m 49s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 12m 49s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 12m 49s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 209d 21h 37m 1s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 14h 19m 45s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 49s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 52m 41s ago | headers | 9m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 20:30:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 2m 40s ago | headers | 20m 6s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 20:10:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 22m 47s ago | headers | 39m 36s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 19:31:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 2m 24s ago | headers | 2h 50m 12s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 16:40:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 52m 38s ago | headers | 3h 20m 7s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 13:20:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8h 12m 45s ago | headers | 3h 40m 1s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 09:40:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11h 52m 47s ago | headers | 9m 43s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 09:30:55 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 12h 2m 31s ago | headers | 4h 40m 8s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sat May 23 2026 04:50:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 16h 42m 40s ago | headers | 10m 10s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 04:40:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 16h 52m 50s ago | headers | 20m 14s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
