RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0ec989a7771ffd28 |
|---|---|
| Name | IOTEX RPC |
| Bundle | iotex |
| URL | https://babel-api.mainnet.iotex.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Iotex / chain_id: 4689 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564465837 |
| Reported Ago | 5m 3s ago |
| Latest Block* | 48460200 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.92 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.52 / 5 |
| Client Version* | v2.4.1/go version go1.24.13 linux/amd64 |
| ChainId* | 4689 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Is_syncings
| 1 | { "IsSyncing": false } |
| 2 | { "IsSyncing": true, "SyncDetails": { "currentBlock": "0x2e36c84", "highestBlock": "0x2e36c85", "startingBlock": "0x2e366e7" } } |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 1779564183681 | 9m 45s ago | 2m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 1779564010645 | 12m 38s ago | 1h 13m 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601161 | 1h 26m 8s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:21 UTC | 1779559521505 | 1h 27m 27s ago | 2h 8m 39s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:56:42 UTC | 1779551802053 | 3h 36m 7s ago | 7m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:48:42 UTC | 1779551322313 | 3h 44m 6s ago | 1h 38m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:10:40 UTC | 1779545440779 | 5h 22m 8s ago | 10s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:10:29 UTC | 1779545429881 | 5h 22m 19s ago | 14h 15m 22s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 23:55:07 UTC | 1779494107018 | 19h 37m 42s ago | 1m 24s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:53:42 UTC | 1779494022624 | 19h 39m 6s ago | 1h 23m 12s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 48460200 | 1779564302000 | 0xf223...a5b918 | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 5m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48460167 | 1779564220000 | 0x2275...26b2ab | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48460118 | 1779564097000 | 0x760f...aebe4b | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48460094 | 1779564037000 | 0x5978...7b0dfa | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 45s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 38s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 48460046 | 1779563917000 | 0xc705...acc9cc | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 8s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 48460023 | 1779563860000 | 0x9a15...461ba7 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48459998 | 1779563797000 | 0xeef9...480b3e | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48459974 | 1779563737000 | 0xf89e...1b263e | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 48459951 | 1779563680000 | 0x9559...dd0513 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465837 |
| Reported At | |
| Number | 48460200 |
| Hash | 0xf223...a5b918 |
| Timestamp | 1779564302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.92 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.52 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010597 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 48460383 | 1779564760 | 0x516d...e39a5d | 808 | 1779564761361 |
| ash-hz | ✅ | 48460382 | 1779564757 | 0x156f...8b856d | 135 | 1779564759888 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64184 | 1779564553514 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 4689 | 13m 3s ago |
| Client Version | v2.4.1/go version go1.24.13 linux/amd64 | 22m 12s ago |
| Is Syncing | false | 12m 18s ago |
| Peer Count | 100 | 22m 12s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 11s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 014bda...3f7317 | 21m 41s ago |
| Response Headers | 7 headers | 22m 12s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 55s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 38s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 22m 19s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 11s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 12m 10s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 235d 3m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 27s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 11s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon May 18 2026 06:03:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5d 15h 29m 13s ago | is_syncing | 23m 18s | true | false |
| Mon May 18 2026 05:40:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5d 15h 52m 31s ago | is_syncing | 23h 15m 16s | false | true |
| Sun May 17 2026 06:25:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6d 15h 7m 48s ago | is_syncing | 2h 24m 34s | true | false |
| Sun May 17 2026 04:00:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6d 17h 32m 22s ago | is_syncing | 42m 48s | false | true |
| Sun May 17 2026 03:17:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6d 18h 15m 11s ago | is_syncing | 2h 47m 2s | true | false |
| Sun May 17 2026 00:30:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6d 21h 2m 14s ago | is_syncing | 30h 30m 10s | false | true |
| Fri May 15 2026 18:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8d 3h 32m 24s ago | is_syncing | 9m 51s | true | false |
| Fri May 15 2026 17:50:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8d 3h 42m 15s ago | is_syncing | 30m 39s | false | true |
| Fri May 15 2026 17:19:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8d 4h 12m 55s ago | is_syncing | 36m 49s | true | false |
| Fri May 15 2026 16:43:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8d 4h 49m 45s ago | is_syncing | 2h 22m 33s | false | true |
