RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a45167b78ce6fc63 |
|---|---|
| Name | BASE Mainnet |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/AFu9kulpkXzHO7kQQ9UQDXWRyEhJEXPk |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 05:03:49 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445975 |
| Reported Ago | 6m 12s ago |
| Latest Block* | 29621481 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101503.4-rc.1-2b9abb39-20250411/linux-amd64/go1.22.0 |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 30 Apr 2025 17:00:32 UTC | 1746032432228 | 1y 23d 2h 33m 6s ago | 443h 53m 40s | UP | ERROR |
| Sat, 12 Apr 2025 05:06:51 UTC | 1744434411585 | 1y 41d 14h 26m 47s ago | 2m 59s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Sat, 12 Apr 2025 05:03:51 UTC | 1744434231935 | 1y 41d 14h 29m 46s ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 31s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 10m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 13m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 44s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 18m 20s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 23d 2h 35m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1746032311810 |
| Reported At | |
| Number | 29621481 |
| Hash | 0x314e...52e6e2 |
| Timestamp | 1746032309 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445975 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64317 | 1779564553716 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 465 | 1779564761357 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12 | 1779564759832 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 1y 23d 2h 43m 3s ago |
| Client Version | Geth/v1.101503.4-rc.1-2b9abb39-20250411/linux-amd64/go1.22.0 | 1y 23d 2h 43m 3s ago |
| Is Syncing | false | 1y 23d 2h 43m 1s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 23d 2h 58m 4s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 17m 44s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 22m 31s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://app.aave.com", 2 other headers | 17m 44s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 48s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 47s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 56s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 45s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 44s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 56m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 59s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 20:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 23h 40m 52s ago | headers | 3106h 7m | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 47m 53s ago | headers | 917h 39m 48s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Thu May 22 2025 06:05:55 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 1d 15h 27m 43s ago | headers | 959h 1m 57s | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Apr 12 2025 07:03:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 14h 29m 41s ago | headers | ∞ | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Sat Apr 12 2025 07:03:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 14h 29m 45s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Sat Apr 12 2025 07:03:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 41d 14h 29m 46s ago | chain_id | ∞ | 8453 |