RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 44244629953212bc |
|---|---|
| Name | Tenderly Mainnet |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://mainnet.gateway.tenderly.co/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 04:59:31 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 7m 30s ago |
| Latest Block* | 25160047 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.40 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.49 / 12 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin server: envoy alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin server: envoy alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 10:33:40 UTC | 1779446020529 | 1d 9h 1m 15s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:40 UTC | 1779445960169 | 1d 9h 2m 16s ago | 49h 36m 51s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348724 | 3d 10h 39m 7s ago | 9m 12s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:46:36 UTC | 1779266796203 | 3d 10h 48m 20s ago | 21h 22m 33s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:46:36 UTC | 1779266796202 | 3d 10h 48m 20s ago | 21h 22m 33s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 11:24:02 UTC | 1779189842657 | 4d 8h 10m 53s ago | 2m 1s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 11:22:01 UTC | 1779189721265 | 4d 8h 12m 55s ago | 12h 46m 14s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 22:35:46 UTC | 1779143746547 | 4d 20h 59m 9s ago | 8m 52s | ERROR | UP |
| Mon, 18 May 2026 22:26:53 UTC | 1779143213630 | 4d 21h 8m 2s ago | 2h 11m 59s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 20:14:54 UTC | 1779135294475 | 4d 23h 20m 1s ago | 1h 31m 48s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 25160047 | 1779564299000 | 0x4d53...002e46 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 11m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160030 | 1779564095000 | 0x263a...06e3d0 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160025 | 1779564035000 | 0x302e...3793bd | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 11m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160015 | 1779563915000 | 0xf2a9...3c8146 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 16m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 17m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160005 | 1779563795000 | 0x4a0b...5c44a7 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 18m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160000 | 1779563735000 | 0xd888...5b1a30 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159995 | 1779563675000 | 0xdc6a...f311d8 | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 19m 38s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 25160047 |
| Hash | 0x4d53...002e46 |
| Timestamp | 1779564299 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.40 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.49 / 12 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7h 54m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779536399324 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 25160095 | 1779564875 | 0x4d67...4e9d21 | 29 | 1779564879834 |
| fsn-hz | ✅ | 25160090 | 1779564815 | 0xdff3...0f561d | 405 | 1779564821264 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64321 | 1779564553715 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 20m 6s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 19m 5s ago |
| Is Syncing | false | 19m 13s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 2s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 19m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, be3d19...19a6d0 | 23m 48s ago |
| Response Headers | 3 headers | 19m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1d 3h 19m 56s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 48m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 6h 31m 25s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | 19m 3s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 4h 49m 20s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 221d 15h 29m 9s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 57m 24s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 17s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 1 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| sin-do | 1 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:15:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 19m 2s ago | headers | 45m 6s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:30:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 4m 9s ago | headers | 15m 11s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:15:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 19m 21s ago | headers | 1h 44m 53s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:30:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 4m 14s ago | headers | 30m 9s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:00:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 34m 24s ago | headers | 5h 44m 42s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 12:15:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 19m 6s ago | headers | 30m 15s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 11:45:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 49m 22s ago | headers | 6h 5s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 05:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15h 49m 28s ago | headers | 59m 35s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 04:45:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 16h 49m 4s ago | headers | 2h 45m 1s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 02:00:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 19h 34m 5s ago | headers | 1h 45m 15s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
